Architekci pod nadzorem

MAS
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

KOMENTARZ

Projekty rządowe, według których należy znieść ograniczenia dostępu do zawodów regulowanych, wywołały żywe reakcje w środowisku architektów. Izba Architektów RP gotowa jest do przedstawienia propozycji, które mogą być pomocne w usuwaniu barier w dostępie do zawodu.

IARP już dwa lata temu złożyła w tej sprawie stosowne propozycje ministrowi infrastruktury. Uważamy, że system nadawania uprawnień budowlanych dla architektów jest zupełnie niespójny z regulacjami unijnymi i wymaga zmian. W Unii Europejskiej nie ma kraju, w którym architekt może wykonywać zawód w pełnym zakresie zaraz po ukończeniu studiów. W większości państw UE niezbędne jest odbycie praktyki zawodowej i obowiązek ustawicznego kształcenia zawodowego po jej zakończeniu.

W Unii Europejskiej zawód architekta został poddany szczególnym regulacjom. Minimalny okres studiów to 4 lata, a prawdopodobnie już niebawem Parlament Europejski przedłuży go do 5 lat. W krajach, gdzie liberalizm w dostępie do zawodu architekta jest najdalej posunięty, towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły mechanizmy ochronne dla społeczeństwa, wyznaczając dla niedoświadczonych młodych architektów bardzo wysokie składki ubezpieczeń OC. Zdaniem IARP, należałoby się zastanowić nad zróżnicowaniem długości praktyk zawodowych w stosunku do poziomu wykształcenia. Zamiast egzaminów na tzw. uprawnienia budowlane można wprowadzić obowiązek ciągłego kształcenia zawodowego, wzbogacającego warsztat pracy architektów.

WALDEMAR JASIEWICZ

sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP (IARP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu