Czytasz dzięki

Ardanowski: branża kwiaciarska pada

  • PAP
opublikowano: 24-03-2020, 10:00

Mamy dużo surowców rolniczych, zboża, produktów mlecznych i żywności nie zabraknie, ale na koronawirusie ucierpiała już branża kwiaciarska, która pada, podkreślił we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski
Wyświetl galerię [1/2]

Jan Krzysztof Ardanowski Fot. Marek Wiśniewski

"W tej chwili zatowarowanie (sklepów - PAP) jest właściwe, towaru nie brakuje" - zapewnił minister na antenie RMF FM.

Ardanowski dodał, że w Polsce "mamy dużo surowców rolniczych". "Mamy pod dostatkiem pszenicy, z której będziemy robili mąkę, bardzo duże zapasy towarów mleczarskich, warzyw, owoców, ziemniaków, mamy bardzo rozwinięty sektor ogrodnictwa pod osłonami w szklarniach" - mówił. Minister zapewnił, że żywności nie zabraknie.

Poinformował, że trudności może przeżywać branża eksportowa, która z powodu zerwanych łańcuchów dostaw może cierpieć. "Trzeba przetrwać chwilowe zawirowania transportowe (...) natomiast zapotrzebowanie na żywność na świcie w sytuacji zarazy epidemii to jest najbardziej pewne, że będzie trwało, ponieważ ludzie muszą jeść i żywność jest dobrem podstawowym" - zauważył.

Ardanowski podkreślił, że w sektorze rolnym w związku z koronawirusem najbardziej cierpi branża kwiatowa.

"Pada branża kwiaciarska, bo w sytuacjach dramatu, kryzysu, ludzie nie kupują kwiatów tylko żywność" - powiedział.

Kilka dni temu Polski Związek Ogrodniczy w liście do ministra Ardanowskiego apelował o podjęcie działań w związku z koronawirusem. Organizacja wyjaśniła, że ograniczenie ruchu na granicy oraz handlu w kraju spowodował, że handel roślinami ozdobnymi się załamał.

"Z dnia na dzień całkowicie załamał się rynek sprzedaży roślin ozdobnych, które nie mogą być magazynowane i sprzedane w terminie późniejszym" - podkreślił związek.

W poniedziałek Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego poinformował, że w związku z koronawirusem odwołano XII Wiosenne Targi Ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach" w Olsztynie, które zaplanowane były w dniach 25-26 kwietnia. Podczas ubiegłorocznej edycji na wystawie było ok. 150 wystawców, a stoiska odwiedziło 15 tys. zwiedzających.

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym". Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że "trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami".

Dodawał też, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy