Argentyna broni peso

opublikowano: 12-03-2019, 14:32

Bank centralny Argentyny chce umocnić peso. Nawet kosztem wydłużenia recesji.

W marcu bank centralny Argentyny sprzedał krótkoterminowe obligacje wartości netto 190 mld peso. W efekcie zredukował wycofał z obiegu 13,5 proc. bazy monetarnej kraju. Celem jest zwiększenie stóp procentowych i zapobieżenie ponownego ataku na peso. Eksperci zwracają uwagę, że działania banku centralnego są bardziej agresywne od wymagań Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak dotąd  przyniosły pożądane skutki. Peso, które w ubiegłym tygodniu było rekordowo słabe po czterech dniach spadku wartości, w piątek korygowało stratę, a w poniedziałek się ustabilizowało.

Wycofanie przez bank centralny takiej ilości pieniądza spowodowało wzrost stóp procentowych o ok. 6 pkt. procentowych do prawie 60 proc. To może pogłębić recesję, która spowodowała spadek PKB Argentyny o 2,6 proc. w ubiegłym roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy