ARiMR ma publikować listę beneficjentów unijnej pomocy

opublikowano: 12-01-2007, 11:45

ARiMR ma publikować listę osób otrzymujących wsparcie z unijnych funduszy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ma publikować listę osób otrzymujących wsparcie z unijnych funduszy - Sejm uchwalił w piątek ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Za przyjęciem ustawy głosowało 421 posłów.

Podczas II czytania ustawy posłowie zgłosili 8 poprawek, z których komisja rolnictwa poparła trzy. Sejm przyjął wszystkie poprawki rekomendowane przez komisję.

Poprawka zgłoszona przez niezależnego posła Mariana Daszyka zobowiązuje ARiMR do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości wykazu osób, które otrzymują wsparcie ze środków publicznych w ramach programów pomocowych dla wsi - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśniał, że resort rolnictwa uważa, iż beneficjenci, którzy otrzymują publiczne środki, powinni być ujawniani, "by całe społeczeństwo mogło dowiedzieć się - kto i ile skorzystał w ramach środków publicznych z PROW i innych unijnych programów".

Jednocześnie zauważył, że rolnicy nie mogą być jedyną grupą, której dotyczyć ma ujawnianie takich danych. Jego zdaniem, powinna być ujawniona lista beneficjentów, którzy korzystają z innych programów, np. dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ardanowski powiedział, że Komisja Europejska zastanawia się nad tym problemem od kilku lat. Jak wynika z różnych dyskusji, ze wspólnej polityki rolnej najwięcej korzystają ludzie bardzo bogaci. Dlatego wydała ona przepis, który obliguje państwa członkowskie do ujawniania danych o wsparciu ze środków UE od 2008 roku. Publikowaniem takich list będzie zajmowało się ministerstwo, a nie ARiMR.

Ustawa określa m.in. zadania poszczególnych instytucji związane z wydatkowaniem unijnych pieniędzy oraz warunki i tryb ich przyznawania. Zapisane zostały także cele związane z rolnictwem, na jakie mogą być przeznaczone pieniądze.

Na lata 2007-2013 na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczono 17,2 mld euro.

Projekt ustawy uchwalany jest w trybie pilnym ze względu na to, że od 15 marca tego roku ma rozpocząć się przyjmowanie wniosków od rolników o współfinansowanie inwestycji ze środków UE; ustawa ta tworzy ramy prawne do rozpoczęcia realizacji programu PROW.

Ustawa trafi teraz do Senatu. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane