Arka przypłynie do stolicy

  • Jagoda Fryc
29-04-2014, 00:00

TFI chce być bliżej giełdy, więc przenosi siedzibę z Poznania do Warszawy. W zespole zarządzających nie będzie zmian. Na razie.

BZ WBK TFI to szósty gracz na rynku pod względem aktywów. Oferuje 32 fundusze, w których na koniec marca zgromadzone było prawie 11 mld zł. Serce firmy bije w Poznaniu, skąd portfelami akcyjnymi i obligacyjnymi zarządza obecnie siedmiu specjalistów z Michałem Zimpelem, członkiem zarządu i dyrektorem inwestycyjnym na czele. Z nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że Arka zapragnęła być bliżej giełdy, dlatego przenosi siedzibę do Warszawy.

Zdaniem konkurencji, to słuszna decyzja, bo w stolicy toczy się życie rynku kapitałowego. — Większość firm, międzynarodowych korporacji oraz polskich przedsiębiorstw ma siedzibę w Warszawie. Dzięki przeprowadzce BZ WBK TFI będzie bliżej rynku, co ułatwi proces zarządzania. Aby inwestować, trzeba się spotykać ze spółkami. My odbywamy około 2-3 spotkania dziennie. Jeśli ktoś nie mieszka w Warszawie, musi do Warszawy przyjeżdżać — tłumaczy Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Stabilizacja…

Z przenoszeniem biura wiąże się też przeprowadzka pracowników. Na razie nie wiadomo, czy firmę czeka rewolucja kadrowa.

— Nie komentujemy decyzji związanych z organizacją pracy spółki. Towarzystwo zawsze kieruje się interesem klienta i mając go na uwadze, organizuje procesy wewnętrzne. Jeśli chodzi o fizyczną lokalizację, to od około 10 lat funkcjonujemy zarówno w Poznaniu, jak i w Warszawie, gdzie ulokowany jest dział inwestycyjny funduszy rynku nieruchomości, część zespołu sprzedaży, w tym biuro członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż i marketing, oraz niektórzy pracownicy działów finansowego i prawnego — wylicza Marlena Janota, członek zarządu BZ WBK TFI. BZ WBK jako jedno z nielicznych TFI może się pochwalić stabilnym zespołem zarządzania. Od lat funduszami zarządzają ci sami ludzie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy, niejednokrotnie nagradzaną przez „Puls Biznesu” za znakomite stopy zwrotu, jest Katarzyna Dąbrowska, odpowiedzialna m.in. za portfele funduszy akcji tureckich oraz akcji Europy Środkowej i Wschodniej, których aktywa sięgają prawie 0,5 mld zł.

— Na razie nic się nie zmienia w zespole, a co przyszłość przyniesie, to się okaże — ucina Katarzyna Dąbrowska. Z naszych informacji wynika, że na przeprowadzkę gotowy jest natomiast Witold Garstka, który od 2000 r. opiekuje się siedmioma funduszami obligacyjnymi. W portfelach tych najpopularniejszych (obligacji korporacyjnych i skarbowych) jest łącznie prawie 2,8 mld zł. Klientów przyciągają wyniki, od lat plasujące fundusze w czołówce. Na pokładzie Arki ogromną rolę odgrywa też Szymon Borawski-Reks, zarządzający portfelami akcji polskich oraz rosyjskich (niecałe 1,5 mld zł aktywów).

…czy rewolucja

W 2012 r. rewolucję kadrową przeszedł zespół zarządzających TFI Allianz. Pracę w towarzystwie zakończyli Jerzy Kasprzak i Paweł Jackowski, a do odejścia szykował się wiceprezes Marek Mikuć. Mocno wybrakowana ekipa został jednak szybko odbudowana i mimo przejściowych problemów ze stopami zwrotu firma złapała wiatr w żagle. W 2013 r. flagowy Allianz Małych i Średnich Spółek powrócił do czołówki zestawienia, zyskując 38,5 proc. i pokonując rywali o ponad 7 pkt proc.

32 Tyle funduszy oferuje BZ WBK TFI…

11 mld zł …a takimi aktywami zarządza. Daje to szóste miejsce na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Arka przypłynie do stolicy