ARP dziś wchodzi do stoczni

Katarzyna Jaźwińska, Agnieszka Morawiecka
25-06-2002, 00:00

Wreszcie dobre wiadomości dla Stoczni Szczecińskiej. Pekao SA deklaruje, że sfinansuje dokończenie budowy czterech kredytowanych statków, a ARP przejmie dziś spółkę Allround Ship Service, która ma się zająć realizacją projektów.

Dziś wyjaśni się, ile z jedenastu statków, budowanych w Stoczni Szczecińskiej, zostanie ukończonych. Wcześniejsze szacunki mówiły o tym, że banki finansujące projekty są skłonne dać dodatkowe pieniądze na skończenie ośmiu statków.

Wiadomo już, że sfinansuje dokończenie wszystkich statków, na które ma zastaw, Pekao SA.

— Finansujemy budowę czterech statków. Jeden jest niemal gotowy, drugi w 95 proc., trzeci w 85 proc., a czwarty w 60 proc. Jeśli będą konieczne kredyty na ich dokończenie, udzielimy ich. Na pierwszy ze statków mamy kilku potencjalnych nabywców. Żaden z armatorów nie wycofał się — mówi Sebastian Łuczak, rzecznik prasowy Pekao SA.

Od upadłej stoczni budowę statków przejmie spółka Allround Ship Service (ASS), w której 99 proc. akcji ma Stocznia Szczecińska Porta Holding. Arkadiusz Krężel, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, informuje, że dziś nastąpi formalny zakup akcji ASS przez agencję.

Wcześniej szacowano, że za pakiet trzeba będzie zapłacić 8,5 mln zł. Dziś Arkadiusz Krężel nie ujawnia żadnych kwot. Mówi jedynie, że cena będzie „symboliczna”.

Prezesem ASS jest Andrzej Stachura, były prezes Porty Holding, który dziś ma rozmawiać o warunkach współpracy spółki z agencją. W stoczni natomiast jego miejsce zajął tydzień temu Zbigniew Stypa, który już złożył rezygnację ze stanowiska. Dziś o jej przyjęciu zdecyduje rada nadzorcza firmy.

Wczoraj Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność na Pomorze Zachodnie, poinformował, że są nowi chętni na zakup statków stoczni.

Włoski Intertrad Shipping Company zamierza podobno kupić dwa statki za 66 mln USD (264 mln zł) i złożyć zamówienia na kolejnych 30.

Dodał, że Włosi już miesiąc temu wystąpili z ofertą do Ministerstwa Gospodarki, ale nikt ze strony rządu nie zainteresował się sprawą.

— Nic nie wiem o tej sprawie. Gdyby jednak doszło do złożenia takiej oferty w MG, to warto zwrócić uwagę, że resort nie zajmuje się kontraktowaniem budowy statków. W tej sprawie stroną jest zarząd firmy — mówi Rafał Jesswein, rzecznik MG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska, Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARP dziś wchodzi do stoczni