ARP ma nowego prezesa

opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Marcin Chludziński jest szefem agencji, ale — nietypowo — Aleksandra Magaczewska, jego poprzedniczka, została jego zastępcą.

Miotła w kolejnej spółce skarbu państwa. Nadzwyczajne walne zmieniło zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu.

Na stronie Fundacji Republikańskiej, której jest prezesem, Marcin Chludziński, nowy szef Agencji Rozwoju Przemysłu, jest opisany jako człowiek, który „infekuje polityków dobrymi pomysłami” i „angażuje się w sprawy publiczne z myślą o trzech córkach i żonie, z wiarą, że będą żyły w lepszym miejscu”. [FOT.
Zobacz więcej

SPRAWY W SWOJE RĘCE:

Na stronie Fundacji Republikańskiej, której jest prezesem, Marcin Chludziński, nowy szef Agencji Rozwoju Przemysłu, jest opisany jako człowiek, który „infekuje polityków dobrymi pomysłami” i „angażuje się w sprawy publiczne z myślą o trzech córkach i żonie, z wiarą, że będą żyły w lepszym miejscu”. [FOT. RAFAŁ GUZ/PAP

Cztery filary

Prezesem został Marcin Chludziński, współtwórca firmy Invent Grupa Doradztwa i Treningu oraz szef Fundacji Republikańskiej, przedstawiony na jej stronie jako człowiek, który „nie był jeszcze urzędnikiem i póki co nie zamierza”. Marcin Chludziński jest także od początku stycznia członkiem rady nadzorczej PZU. Aleksandra Magaczewska została odwołana z funkcji prezesa, ale otrzymała stanowisko wiceprezesa zarządu. Szefową ARP była od sierpnia 2014 r. Wcześniej pracowała w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Przygotowała i wdrożyła nową strategię ARP, w ramach której agencja kojarzona wyłącznie z ratowaniem nierentownych państwowych spółek postawiła na innowacje i stworzyła fundusz ARP Venture. Drugim wiceprezesem został Michał Szaniawski, który pod koniec ubiegłego roku został członkiem rady nadzorczej ARP.

To spec od crowdfundingu — był współzałożycielem platformy Fundujesz.pl i jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu. Na jego miejsce do rady nadzorczej został powołany Jacek Kostrzewski. W zarządzie pozostała powołana w 2014 r. wiceprezes Patrycja Zielińska. Wcześniej, w grudniu, rada nadzorcza odwołała z zarządu Marka Szczepańskiego i Marcina Zielińskiego.

Nietypowa roszada

Aleksandra Magaczewska to jedna z niewielu osób, które przeżyły powyborcze tsunami. Ostatnie zmiany kadrowe w większości obejmowały całe zarządy lub ich części, ale nie zdarzyło się, żeby prezes pozostał w firmie, tyle że na niższym stanowisku. Takich sytuacji nie było także za poprzedniego rządu. Wyjątek stanowiła Maria Wasiak, w latach 2011-12 prezes PKP, która została wiceszefową spółki za prezesa Jakuba Karnowskiego. Potem pełniła funkcję ministra infrastruktury i rozwoju. ARP jest nadzorowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Na marzec planowane jest objęcie agencji nadzorem Ministerstwa Rozwoju. Resort powołał niedawno radę innowacyjności — międzyresortowy zespół, który ma skoordynować instrumenty i programy oraz opracować system zachęt dla przedsiębiorców i świata nauki. ARP do tej układanki pasuje jak ulał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu