ARP ma nowego prezesa

Marcin Chludziński jest szefem agencji, ale — nietypowo — Aleksandra Magaczewska, jego poprzedniczka, została jego zastępcą.

Miotła w kolejnej spółce skarbu państwa. Nadzwyczajne walne zmieniło zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu.

SPRAWY W SWOJE RĘCE:
Zobacz więcej

SPRAWY W SWOJE RĘCE:

Na stronie Fundacji Republikańskiej, której jest prezesem, Marcin Chludziński, nowy szef Agencji Rozwoju Przemysłu, jest opisany jako człowiek, który „infekuje polityków dobrymi pomysłami” i „angażuje się w sprawy publiczne z myślą o trzech córkach i żonie, z wiarą, że będą żyły w lepszym miejscu”. [FOT. RAFAŁ GUZ/PAP

Cztery filary

Prezesem został Marcin Chludziński, współtwórca firmy Invent Grupa Doradztwa i Treningu oraz szef Fundacji Republikańskiej, przedstawiony na jej stronie jako człowiek, który „nie był jeszcze urzędnikiem i póki co nie zamierza”. Marcin Chludziński jest także od początku stycznia członkiem rady nadzorczej PZU. Aleksandra Magaczewska została odwołana z funkcji prezesa, ale otrzymała stanowisko wiceprezesa zarządu. Szefową ARP była od sierpnia 2014 r. Wcześniej pracowała w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Przygotowała i wdrożyła nową strategię ARP, w ramach której agencja kojarzona wyłącznie z ratowaniem nierentownych państwowych spółek postawiła na innowacje i stworzyła fundusz ARP Venture. Drugim wiceprezesem został Michał Szaniawski, który pod koniec ubiegłego roku został członkiem rady nadzorczej ARP.

To spec od crowdfundingu — był współzałożycielem platformy Fundujesz.pl i jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu. Na jego miejsce do rady nadzorczej został powołany Jacek Kostrzewski. W zarządzie pozostała powołana w 2014 r. wiceprezes Patrycja Zielińska. Wcześniej, w grudniu, rada nadzorcza odwołała z zarządu Marka Szczepańskiego i Marcina Zielińskiego.

Nietypowa roszada

Aleksandra Magaczewska to jedna z niewielu osób, które przeżyły powyborcze tsunami. Ostatnie zmiany kadrowe w większości obejmowały całe zarządy lub ich części, ale nie zdarzyło się, żeby prezes pozostał w firmie, tyle że na niższym stanowisku. Takich sytuacji nie było także za poprzedniego rządu. Wyjątek stanowiła Maria Wasiak, w latach 2011-12 prezes PKP, która została wiceszefową spółki za prezesa Jakuba Karnowskiego. Potem pełniła funkcję ministra infrastruktury i rozwoju. ARP jest nadzorowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Na marzec planowane jest objęcie agencji nadzorem Ministerstwa Rozwoju. Resort powołał niedawno radę innowacyjności — międzyresortowy zespół, który ma skoordynować instrumenty i programy oraz opracować system zachęt dla przedsiębiorców i świata nauki. ARP do tej układanki pasuje jak ulał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARP ma nowego prezesa