ARP podważyła uchwały Okocimia

Paweł Mazur
opublikowano: 06-05-2002, 00:00

Agencja Rozwoju Przemysłu oprotestowała część uchwał podjętych na ostatnim WZA Carlsberga Okocimia. Możliwe też, że agencja nie obejmie przysługującej jej części emisji akcji giełdowej spółki.

Agencja Rozwoju Przemysłu nie zgadza się z częścią uchwał podjętych na ostatnim, kwietniowym, WZA Carlsberga Okocimia. ARP, drugi pod względem wielkości akcjonariusz spółki — 7,6 proc. akcji, oprotestowała cztery uchwały walnego.

— Chodzi o uchwały dotyczące sprzedaży gruntów, wniesienia zakładu produkcyjnego w Brzesku jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Ponadto nie jest jasny cel emisji obligacji. Nasze obawy budzi też zmiana w statucie i przeniesienie kompetencji z WZA na radę nadzorczą spółki dotyczącą uchwał w sprawie sprzedaży nieruchomości — mówi Liliana Dziedzic, dyrektor departamentu inwestycji kapitałowych Agencji Rozwoju Przemysłu.

ARP prawdopodobnie nie będzie partycypować w uchwalonej na WZA emisji akcji Carlsberga Okocimia.

W oświadczeniu agencja stwierdza, że działania zarządu piwnej firmy są „jawnym pogwałceniem praw akcjonariusza do sprawowania kontroli poprzez WZA”. Ponadto ARP wyraziła zastrzeżenia do skali zobowiązań firmy z tytułu zaciągniętych kredytów (Carlsberg Okocim ma otwarty kredyt do 340 mln zł w ABN Amro) i emisji obligacji wartych 200 mln zł. Zdaniem agencji, zbyt duże zobowiązania, przy słabych wynikach, ograniczają zdolności do ich regulowania. Co gorsza, oczekiwane korzyści z połączenia browarów (w grupie docelowo mają się znaleźć: browar z Brzeska, Bosman, Sierpc oraz Piast) mogą nie wystarczyć na pokrycie kosztów finansowych i restrukturyzacji grupy Okocimia.

Tymczasem fuzja trzech browarów będzie inwestycją kapitałochłonną, zważywszy choćby na fakt ich wielomilionowego zadłużenia.

— Na razie wykorzystaliśmy jedynie 10 mln zł z kredytu. Obligacje są dużo tańszym sposobem finansowania niż dług bankowy. Chcemy stworzyć z poszczególnych browarów odrębne firmy produkcyjne, zarządzane przez spółkę matkę, stąd też pomysł wniesienia zakładu produkcyjnego do spółki kapitałowej — mówi Marcin Piróg, prezes Carlsberga Okocimia.

W tym roku grupa chce ulokować na rynku około 4 mln hl piwa. Po pierwszym kwartale sprzedaż wyniosła 677 tys. hl i była o 6,5 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARP podważyła uchwały Okocimia