ARP sięga po kapitał

opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Agencja uplasowała na Catalyst papiery warte 150 mln zł i przymierza się do objęcia części emisji Polimeksu.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zadebiutowała wczoraj na Catalyst. Na rynku tym uplasowała emisję obligacji o wartości 150 mln zł. To papiery wyemitowane jeszcze w 2012 r. ARP nie zamierza na tym poprzestać.

— Mamy do zaoferowania firmom różne instrumenty finansowe, takie jak pożyczki czy fundusze restrukturyzacyjne związane z pomocą publiczną, ale bierzemy także pod uwagę możliwość finansowania inwestycji kapitałem pozyskanym z kolejnych emisji — mówi Jerzy Góra, p.o. prezesa ARP.

To dla agencji źródło kapitału na finansowanie inwestycji w innowacje i rozwój przedsiębiorstw. ARP myśli także o Polimeksie-Mostostalu. Niedawno giełdowa spółka porozumiała się z wierzycielami, a jednym z punktów ugody jest emisja wartości 140 mln zł.

— Trwają przygotowania do walnego zgromadzenia Polimeksu, na którym zapadną decyzje dotyczące otwartej emisji obligacji z możliwością zamiany na akcje — mówi Jerzy Góra. Nie wiadomo jeszcze, jaką część może objąć ARP. Flagowym projektem agencji jest natomiast Polska Grupa Zbrojeniowa.

— Zainwestowaliśmy w nią 2 mld zł — mówi Jerzy Góra.

Agencja zasiliła obronny holding m.in. Fabryką Broni Łucznik, Nano Carbonem, finansującym inwestycje grafenowe, czy MS TFI, zarządzającym funduszem Mars, do którego należą aktywa stoczniowe i offshore w Gdyni i Szczecinie oraz nieruchomości (m.in. stołeczne Centrum Bankowo-Finansowe). ARP tęskno jednak za Marsem, bo przymierza się do budowy podobnego funduszu.

— Będzie inwestował m.in. w nieruchomości należące do spółek z grupy ARP — mówi Jerzy Góra. Nowy fundusz będzie też działał na innych rynkach. Agencja w strategii duży nacisk kładzie na m.in. innowacje i projekty energetyczne — takie jak Blue Gas, wspierający prace badawczo-rozwojowe w sektorze gazu łupkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu