ARP stawia na Chińczyków

KAP
opublikowano: 26-04-2012, 00:00

Agencja zawarła porozumienie z Bank of China, który wesprze akwizycyjne plany firm z Państwa Środka.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) będzie partnerem Bank of China. Wczoraj firmy podpisały porozumienie o współpracy.

— ARP ma w portfelu wiele spółek, dla których będzie szukać inwestorów albo realizować w nich inwestycje. Współpracą z nami przy tego typu projektach jest zainteresowanych wiele chińskich firm, które do tej pory były ostrożne przy podejmowaniu decyzji o wchodzeniu do Polski, bo nie miały pewności, czy dostaną finansowanie na tutejsze przedsięwzięcia. Porozumienie z Bank of China zapewni im finansowe bezpieczeństwo — mówi Wojciech Dąbrowski prezes ARP.

Jednym z pierwszych projektów może być sprzedaż przez ARP Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik. Przetarg zostanie ogłoszony w tym półroczu. Zainteresowanie wyraziła już chińska Tri-Ring Group Corporation, a Bank of China może wesprzeć ją finansowo.

— Zainteresowanie chińskich firm projektami w Polsce jest ogromne. Nie ma zamkniętej listy sektorów gospodarki, którymi jesteśmy zainteresowani. Oprócz współpracy z ARP chcemy także wspierać finansowo inwestycje chińskich firm w polską energetykę, infrastrukturę, budownictwo i przemysł — mówi Wenbo Hou, dyrektor generalnyoddziału Bank od China w Polsce. Bartosz Komasa, reprezentujący chiński bank w Polsce, informuje też o rozmowach z Liugong, który kupił niedawno zakład maszyn budowlanych w Stalowej Woli.

— Jesteśmy zainteresowani współpracą przy finansowaniu projektów rozwojowych tej grupy — mówi Bartosz Komasa.

Chińczycy, którzy za prawie 300 mln zł kupili polski zakład, już planują kolejne inwestycje. — Zamierzamy w Polsce budować europejskie centrum rozwojowo-konstrukcyjne — deklaruje Hou Yubo, wiceprezes spółki w Stalowej Woli. Będzie obsługiwać polską fabrykę i ewentualnie przyszłe projekty chińskiej firmy w innych krajach Europy. Koszt przedsięwzięcia jeszcze nie został określony. Wiadomo już natomiast, że inwestycja będzie zlokalizowana w Stalowej Woli, na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — Europark Wisłosan, zarządzanej przez ARP.

— Takie inwestycje pokazują, że chiński inwestor traktuje poważnie polski rynek i myśli o działaniu na nim w długim okresie. Początkowo Chińczycy planowali importować znaczne ilości materiałów i elementów do produkcji maszyn, ale — co ciekawe — amerykańscy przedstawiciele firm lotniczych z Podkarpacia wskazali im potencjalnych polskich kooperantów — dodaje Wojciech Dąbrowski.

Wczoraj ARP podpisała także umowę o strategicznym partnerstwie z LiuGong. Polska instytucja wesprze inwestycyjny projekt Chińczyków w strefie oraz ich plany rozwoju sprzedaży maszyn na polskim rynku, Chińczycy natomiast będą wspierać ARP w rozmowach i współpracy z firmami na rynku chińskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane