ARP walczy o upadłość Hawe

opublikowano: 03-09-2017, 22:00

Państwowa agencja żali się na decyzję sądu o umorzeniu upadłości w Hawe. Uważa, że utrudni jej to odzyskanie ponad 90 mln zł.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Światłowodowe Hawe jest zbyt biedne, by upaść. Warszawski sąd zdecydował niedawno o umorzeniu postępowania upadłościowego spółki, bo ta nie była w stanie pokryć kosztów postępowania, a zaliczki na ten cel nie wpłacili wierzyciele, wśród nich Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i mazowiecki urząd skarbowy. Teraz ARP poinformowała, że złożyła zażalenie na decyzję sądu i domaga się dalszego prowadzenia postępowania upadłościowego. W ocenie agencji sąd wydał decyzję przedwcześnie, bo nie wykorzystano jeszcze wszystkich sposobów pozyskania pieniędzy na przeprowadzenie upadłości. „ARP była i nadal jest gotowa współuczestniczyć z innymi wierzycielami w zapewnieniu środków finansowych, niezbędnych do prowadzenia postępowania, w tym podjęcia przez syndyka czynności mających na celu odzyskanie majątku wyprowadzonego przez zarząd Hawe. Jednak ARP nie widzi powodów, dla których ten obowiązek miałby w całości ciążyć jedynie na podmiocie dysponującym środkami publicznymi” — informuje ARP. ARP jest wierzycielem Hawe, bo w 2010 r. pożyczyło spółce Hawe Telekom 100 mln zł na rozbudowę infrastruktury światłowodowej. Głównym akcjonariuszem grupy był wówczas Marek Falenta. Po jego zatrzymaniu w 2015 r. w związkuz tzw. aferą podsłuchową Hawe znalazło się w trudnej sytuacji i przestało regulować zobowiązania. ARP wypowiedziało pożyczkę we wrześniu 2015 r., gdy spłaconych było około 20 mln zł. Teraz, po blisko dwóch latach, zobowiązania grupy wobec Agencji przekraczają wraz z odsetkami 90 mln zł. Po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego otworzy się droga do wykluczenia Hawe z notowań na GPW. Na razie są one zawieszone za brak raportów okresowych. Zarząd spółki informował natomiast, że jej akcjami będzie można handlować na Novej Giełdzie, czyli platformie prowadzonej przez spółki powiązane z Mariuszem Patrowiczem, która od lipca tego roku jest na liście ostrzeżeń publicznych KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu