ARR otrzymała oferty sprzedaży 256 tys. ton zbóż

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2005, 11:36

256 tys. ton zbóż zaoferowali Agencji Rynku Rolnego (ARR) przedsiębiorcy i rolnicy do sprzedaży w ramachunijnej interwencji - poinformował w środę w komunikacie rzecznik prasowy ARR, Radosław Iwański.

256 tys. ton zbóż zaoferowali Agencji Rynku Rolnego (ARR) przedsiębiorcy i rolnicy do sprzedaży w ramachunijnej interwencji - poinformował w środę w komunikacie rzecznik prasowy ARR, Radosław Iwański.

  Do 15 lutego Agencja podpisała umowy na zakup ponad 217 tys. ton ziarna, w tym 155 tys. ton pszenicy, 1,7 tys. ton jęczmienia i 61 tys. ton kukurydzy.

    Zboże oferują przede wszystkim duże firmy skupowe, gdyż minimalna partia zakupu przy dostawie do magazynu interwencyjnego wynosi 80 ton.

    Cena skupowanego zboża spełniającego unijne parametry jakościowe jest taka sama we wszystkich krajach UE i wynosi 101,31 euro za tonę, powiększana jest co miesiąc o 0,46 euro za tonę. Jest to cena, która jest przeliczana według oficjalnego kursu na złotówki w dniu pierwszej dostawy do magazynu.

    Średnia cena pszenicy w ostatnim tygodniu kształtuje się na poziomie od 394 do 451 zł/t, średnio - 410 zł za tonę.

    W całej UE zaoferowano dotychczas do sprzedaży 8,8 mln ton zbóż, przy czym oferty te nie muszą skutkować zawarciem umowy i w efekcie skupem takiej ilości ziarna z rynku. Najwięcej zaoferowano na Węgrzech - 3,8 mln ton, w Niemczech - 2,2 mln ton, w Czechach - około 1 mln ton, we Francji - 500 tys. ton, na Słowacji - 330 tys. ton, na Litwie - 150 tys. ton, na Łotwie - 18 tys. ton.   Według szacunków ARR, interwencyjny skup zbóż może wynieść do 500-700 tys. ton. Oferty będą przyjmowane do końca maja 2005 roku, a dostawy mogą być realizowane do końca lipca. 

    Od 1 listopada 2004 r., zgodnie z regulacjami unijnymi, Agencja Rynku Rolnego w ramach mechanizmu WPR "Interwencyjny zakup i przedaż zbóż" rozpoczęła realizację zakupów interwencyjnych zbóż (pszenicy, jęczmienia i kukurydzy) poprzez zawieranie umów z przedsiębiorcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane