ASM szykuje sie do skoku

opublikowano: 09-06-2019, 22:00

Polska spółka znacznie zwiększyła skalę biznesu dzięki przejęciu w Niemczech. Teraz myśli o wejściu w nowe linie biznesowe.

Polacy mocno utyli dzięki Niemcom. Giełdowe ASM Group, które w ubiegłym roku przejęło kontrolę nad niemiecką grupą Vertikom, w I kw. tego roku miało przychody o 170 proc. wyższe niż rok wcześniej. Najwięcej przyniósł field marketing (akcje promocyjne i wydarzenia wspierające sprzedaż produktów klientów w sklepach i poza nimi), niewiele mniejszy był segment merchandisingu (prezentacja produktów w sklepach), grupa działała też w biznesie outsourcingu sił sprzedaży czy usług cyfrowych.

— W kolejnych kwartałach będziemy koncentrować się na utrzymaniu wzrostu. Przejęcie Vertikomu oznaczało dla nas nie tylko wejście na nowe rynki z dotychczasową działalnością. Pozwala ono również na rozwijanie nowych projektów i usług, które w niebawem poszerzą ofertę dla naszych klientów. Wkrótce zaprezentujemy rynkowi strategię ekspansji w kolejnych polskich i zagranicznych liniach biznesowych — mówi Adam Stańczak, prezes i znaczący akcjonariusz ASM Group.

ASM kupiło 91,6 proc. udziałów niemieckiej grupy w czerwcu ubiegłego roku w ramach wartej 19,3 mln EUR transakcji, w której polską spółkę wsparł Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI. W I kw. tego roku Niemcy wraz z Austrią i Szwajcarią (tzw. kraje DACH), odpowiadały za 61 proc. przychodów grupy. Resztę dzieliły między siebie Polska i Włochy, do których ASM wszedł w 2012 r.

— Wykorzystanie potencjału na niemieckojęzycznych rynkach oraz dalsze wzmacnianie naszej pozycji w krajach DACH jest dla nas priorytetem. Jednocześnie dynamicznie rozwijamy także rynki polski i włoski — mówi Adam Stańczak.

ASM zanotowało też wzrost zysku na poziomie EBITDA — sięgnął on 5,5 mln zł i był o 92 proc. większy niż rok wcześniej. Marże na tym poziomie jednak spadły, spółka zanotowała też stratę na poziomie netto.

— Jest to związane z kosztami integracji niemieckiej grupy, jak również finansowaniem przejęcia — tłumaczy Adam Stańczak.

ASM w ubiegłym miesiącu dokupiło pakiet udziałów Vertikomu, zwiększając udział w niemieckiej grupie do 96,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy