Czytasz dzięki

Asseco i Polsat dopinają umowę

opublikowano: 24-03-2020, 22:00

Informatyczna grupa pracuje nad szczegółami umowy z Cyfrowym Polsatem. W związku z pandemią wstrzymuje akwizycje.

Grupa Asseco zakończyła ubiegły rok z rekordowym poziomem 10,7 mld zł przychodów, z czego 89 proc. pochodziło z rynków zagranicznych. Zysk operacyjny wzrósł do 976,2 z 796,8 mln zł, a EBITDA do 1,6 z 1,26 mld zł. Przychody zwiększyły się do 10,67 z 9,33 mld zł. W ubiegłym roku 89 proc. przychodów pochodziło z rynków zagranicznych.

Koronawirus nie wpływa istotnie na biznes Asseco, ale sprawia, że
informatyczna grupa wstrzymuje akwizycje. — Jako przedsiębiorca nie śmiałbym
wykorzystywać takiej sytuacji. To, co teraz się dzieje, to jest siła wyższa.
Musimy być solidarni — mówi Adam Góral, prezes spółki.
Zobacz więcej

ZMIANA PERSPEKTYWY:

Koronawirus nie wpływa istotnie na biznes Asseco, ale sprawia, że informatyczna grupa wstrzymuje akwizycje. — Jako przedsiębiorca nie śmiałbym wykorzystywać takiej sytuacji. To, co teraz się dzieje, to jest siła wyższa. Musimy być solidarni — mówi Adam Góral, prezes spółki. Fot. WM

Godna dywidenda

Po udanym roku zarząd Asseco zarekomenduje 250 mln zł na wypłatę dywidendy, co daje 3,01 zł na akcję. To nieznacznie mniej niż przed rokiem, kiedy wypłata wyniosła 3,07 zł na akcję.

— Dywidenda jest bardzo godna jak na te czasy i myślę, że większość naszych partnerów ją zaakceptuje — komentuje Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Nie można wykluczyć, że wpływ na rekomendację zarządu Asseco miała sytuacja związana z pandemią. Spółka ze spokojem podchodzi do obecnej sytuacji.

— Dziś nie ma powodów do myślenia, że coś bardzo złego będzie się działo i będziemy musieli podejmować jakieś radykalne decyzje. Pierwszy kwartał jest zupełnie przyzwoity. Przyglądamy się drugiemu. Na razie nie widzimy powodu do niepokoju. Byliśmy i będziemy nadal potrzebni naszym klientom — mówi prezes.

Zapowiedział prace nad podniesieniem efektywności, uproszczeniem struktury i dalszym rozwojem obszarów kompetencyjnych. Jednym z najważniejszych sektorów w grupie Asseco jest bankowość, która w ubiegłym roku odpowiadała za ponad 4 mld zł przychodów — 38 proc. całej sprzedaży.

Rynek marzenie

Grupa chce wejść na rynek bankowy w Niemczech.

— Moim marzeniem jest rynek niemiecki i wydaje mi się, że mamy tam ogromne szanse. Byliśmy już mocno zaawansowani, koronawirus to trochę zatrzymał. Mamy znaczącego partnera w Niemczech. Prawdopodobieństwo, że coś razem zrobimy, jest duże. Przygotowujemy rozwiązania i wiemy, nad czym trzeba jeszcze popracować, by nasza oferta na ten rynek była świetna — informuje Adam Góral.

Informatyczna grupa, która przez lata intensywnie rosła dzięki akwizycjom, a w ubiegłym roku zrealizowała ich na świecie kilkanaście, w związku z koronawirusem wstrzymuje się z kolejnymi.

— Będziemy kontynuować kspansję międzynarodową, ale przyszedł czas, by się wstrzymać i poczekać. Byliśmy blisko jednego zakupu, który wstrzymaliśmy. Każda z naszych firm po tym, co się dzieje, może być trochę inną firmą. Budowa wyceny opartej na przyszłości jest niepewna — mówi szef Asseco.

Pod koniec ubiegłego roku Cyfrowy Polsat nabył blisko 23 proc. akcji Asseco Poland i obecnie jest największym akcjonariuszem spółki. Zgodnie z zapowiedziami Asseco ma stać się strategicznym partnerem telekomunikacyjno-medialnej grupy. Obie firmy od tamtej pory pracują nad umową o współpracy.

— To są bardzo złożone prace, ale są już bardziej zaawansowane. Mam nadzieję, że w niedługim czasie pójdzie to do przodu, a potem będziemy potrzebowali jeszcze 3-4 miesięcy, żeby dopracować umowę, bo to duży system — mówi Adam Góral.

Przed podpisaniem umowy w sprawie tzw. systemu wyrocznia 2 spółki prawdopodobnie podpiszą tzw. umowę pomostową, aby móc kontynuować rozpoczęte już prace.

Sprawdź program konferencji "Bezpieczne i efektywne zarządzanie danymi", 2 czerwca 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu