Asseco podzieli się pieniędzmi

opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Spółka wypłaci 250 mln zł dywidendy. W ciągu dwóch miesięcy otrzyma 21,3 mln USD od KT Corporation.

Walne zgromadzenie Asseco Poland uchwaliło w środę przeznaczenie na wypłatę dywidendy 250 mln zł, co daje 3,01 zł na akcję. Oznacza to, że dywidenda za miniony rok będzie taka sama jak za 2016 r. Dzień dywidendy ustalono na 21 maja, a wypłata nastąpi 7 czerwca. Informatyczna firma od lat przyzwyczaiła akcjonariuszy, że co roku dzieli się zyskiem. W ciągu ostatniej dekady wypłaciła łącznie prawie 1,7 mld zł. Przy obecnym kursie (44,9 zł) stopa dywidendy wynosi 6,7 proc. To znacznie więcej, niż oferują duże spółki z branży. Choć w związku ze zmianą struktury w tym roku do Asseco Poland nie trafią dywidendy np. z Asseco Central Europe czy Asseco South Eastern Europe (ich akcje zostały wniesione do Asseco International), to rzeszowska firma nie powinna mieć problemów z wypłatą .

Kierowane przez Adama Górala Asseco w ciągu dwóch miesięcy otrzyma od KT Corporation 21,3 mln USD wynagrodzenia z tytułu umowy konsorcjum projektu Internet dla Mazowsza.
Zobacz więcej

Kierowane przez Adama Górala Asseco w ciągu dwóch miesięcy otrzyma od KT Corporation 21,3 mln USD wynagrodzenia z tytułu umowy konsorcjum projektu Internet dla Mazowsza. Fot. Marek Wiśniewski

— Najważniejszym wyznacznikiem dla dywidendy jest wynik skonsolidowany i zrealizowany lub planowany CAPEX — mówi Ewa Kryj z Asseco Poland. Na brak gotówki spółka nie powinna narzekać. W III kw. sprzedała pakiet akcji izraelskiej Formuli Systems za równowartość około 366 mln zł. Poza tym zgodnie z zapowiedziami w pierwszej połowie roku spodziewa się dużych przepływów pieniężnych, gdyż do spółki zacznie wracać gotówka zamrożona w kilku dużych projektach. Ponadto niebawem Asseco Poland powinno otrzymać zastrzyk około 73 mln zł gotówki. To efekt zakończenia sporu z koreańskią KT Corporation.

— Sąd arbitrażowy zatwierdził postanowienia ugody między Asseco Poland i koreańskim gigantem. Na jej mocy KT Corporation jest zobowiązana do zapłaty Asseco w ciągu dwóch miesięcy całości wynagrodzenia należnego z tytułu umowy konsorcjum projektu Internet dla Mazowsza w kwocie brutto 21,3 mln USD — mówi Ewa Kryj.

Spór dotyczył odzyskania zaległych płatności na kontrakcie Internet dla Mazowsza. Wynikał z rozbieżności między KT Corporation a Asseco Poland, dotyczących kursu, po jakim ma nastąpić rozliczenie prac. Polska firma oczekiwała blisko 90 mln zł, Koreańczycy proponowali dwie trzecie tej kwoty. Przeterminowana należność zmusiła Asseco do odpisu niewielkiej części (6,5 mln zł). Sprawa w ubiegłym roku trafiła do sądu arbitrażowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu