Asseco porzuca sprzęt

Zamiast zamrażać gotówkę w komputerach, spółka giganta stawia na bardziej rentowny biznes

Asseco Data Systems to spółka z grupy Asseco kojarzona głównie z infrastrukturą IT. Z zatrudnieniem znacznie przekraczającym 800 osób, blisko 360 mln zł przychodów i ponad 12 mln zł zysku jest jedną z największych firm informatycznych w Polsce.

Niedawno podjęła decyzję o zamknięciu pionu integracji. Oznacza to, że chce przestać zajmować się tradycyjnym biznesem sprzętowym. Powodów jest kilka.

Asseco porzuca sprzęt

opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Zamiast zamrażać gotówkę w komputerach, spółka giganta stawia na bardziej rentowny biznes — integrację chmurową, digitalizację i ofertę dla samorządów

Asseco Data Systems (ADS) to spółka z grupy Asseco kojarzona głównie z infrastrukturą IT. Z zatrudnieniem znacznie przekraczającym 800 osób, blisko 360 mln zł przychodów i ponad 12 mln zł zysku jest jedną z największych firm informatycznych w Polsce.

GRA O MARŻĘ:
GRA O MARŻĘ:
Zdaniem Andrzeja Dopierały, prezesa Asseco Data Systems, biznes związany z integracją jest opłacalny dla dystrybutorów sprzętu i mniejszych firm. Jego spółce bardziej opłaca się skupić na obszarach z większa wartością dodaną.
Fot. Marek Wiśniewski

Niedawno podjęła decyzję o zamknięciu pionu integracji. Oznacza to, że chce przestać zajmować się tradycyjnym biznesem sprzętowym. Powodów jest kilka.

Lepszy biznes

— Marże na sprzęcie i usługach z nim związanych są bardzo niskie, a jednocześnie trzeba angażować duży kapitał obrotowy. Zastanawialiśmy się nad tym ponad pół roku i doszliśmy do wniosku, że nie będziemy rozwijać naszej aktywności w tzw. klasycznym biznesie integratorskim na rynku polskim. Jest to opłacalne dla dystrybutorów sprzętu czy mniejszych firm, my natomiast chcemy się skupić na obszarach z większa wartością dodaną — mówi Andrzej Dopierała, prezes ADS.

Wyjątkiem jest sektor banków spółdzielczych, gdzie specjalny zespół będzie kontynuował obsługę klientów. Spółka będzie też realizowała wszystkie obowiązujące umowy serwisowe, np. w projektach Internet dla Mazowsza czy Śląska Karta Usług Publicznych. Jak informuje prezes, decyzja o zmianie strategii w tej części biznesu nie będzie wymagała odpisów. Z pionu integracji spółka zwolni około 25 osób, a kilka przejdzie do departamentu utrzymania. W biznesie integracji systemowej spółka nadal jest zainteresowana dużymi projektami na rynkach wschodzących, takich jak Afryka, gdzie ciągle można osiągać atrakcyjne marże.

— W Polsce zamówienia sprzętowe będą nas interesowały, jeśli będą uzupełnieniem do software’u jako głównego komponentu. W dalszym ciągu interesują nas też duże projekty związane ze smart cities jak systemy ITS, informacji pasażerskiej, karty miejskie i systemy opłat — mówi Andrzej Dopierała.

Decyzja o zakończeniu klasycznych usług integratorskich, polegających na odsprzedaży i instalacji sprzętu, w najbliższym czasie zapewne obniży obroty ADS, powinna natomiast pozytywnie wpłynąć na rentowność.

Chmura z Izraela

Po rezygnacji z niskomarżowego biznesu spółka ma zamiar rozwijać nowy, m.in. integrację chmurową.

— Nasz kraj powoli, ale coraz szybciej zmierza do tzw. chmury obliczeniowej. Mamy duże kompetencje związanych z projektowaniem i architekturą infrastruktury chmurowej i chcemy być dla naszych klientów partnerem w podróży do technologii cloud — mówi Andrzej Dopierała.

ADS wzoruje się w tym obszarze na doświadczeniach izraelskiej spółki z grupy Asseco, która też będąc integratorem, bardzo mocno weszła w rozwiązania chmurowe.

— Jej know-how pomoże nam stać się mocnym graczem w tym obszarze na polskim rynku. Przy integracji chmurowej nie trzeba zamrażać pieniędzy w sprzęcie, za który klient zapłaci dopiero za jakiś czas — mówi prezes.

Papier do lamusa

Kolejnym obszarem, z którym ADS wiąże nadzieje na rozwój, jest digitalizacja.

— Coraz więcej rzeczy dzieje się w cyberprzestrzeni, co wynika zarówno z potrzeb biznesowych, jak i przepisów. Pojawia się kwestia uwierzytelniania i zabezpieczania transakcji, procesów, korespondencji — wyjaśnia Andrzej Dopierała.

Sercem oferty maja być produkty Certum, czyli centrum certyfikacji należącym do ADS. Na tej bazie spółka chce wdrażać w przedsiębiorstwach strategię „paperless”, eliminując uciążliwość procesów tradycyjnych na rzecz komunikacji cyfrowej.

— Zastosowań podpisu elektronicznego i innych usług zaufania przybywa m.in. z powodu wchodzących w życie przepisów — dzięki nim mamy najlepszy rok pod względem sprzedaży podpisu elektronicznego — twierdzi Andrzej Dopierała.

Z ofertą w tym obszarze firma chce dotrzeć do wszystkich obsługiwanych sektorów, ze szczególnym naciskiem na finansowy, ubezpieczeniowy i leasingowy. Celuje też w administrację publiczną i uczelnie.

Miejska inteligencja

ADS chce także mocno rozwijać ofertę dla samorządu.

— Pierwszy obszar to klasyczne systemy dla urzędów do zarządzania miastem, jego jednostkami, finansami etc. Drugi wiąże się z tym, że samorządy oprócz systemów od podatków czy finansów potrzebują również rozwiązań związanych z usługami dla mieszkańców, które ułatwią m.in. kontakt z miastem, załatwianie spraw urzędowych, płatności itp. — mówi szef spółki.

Zwraca uwagę, że w najbliższym czasie Unia Europejska będzie wspierała inwestycje miast w tym obszarze. ADS rozwija też ofertę technologiczną w zakresie smart cities. Robi to w taki sposób, by poszczególne elementy były dostępne również dla mniejszych miast, na miarę ich budżetów.

— Chodzi np. o systemy umożliwiające zdalne opłaty za korzystanie z komunikacji, monitorujące wolne miejsca parkingowe, informacji pasażerskiej i czujników poziomu zanieczyszczeń, zintegrowane z siecią miejskich latarni — wyjaśnia Andrzej Dopierała.

 

OKIEM ANALITYKA

Wyższe marże i lepszy cash flow

SOBIESŁAW PAJĄK, analityk DM BOŚ

Marże na biznesie integracyjnym są bardzo niskie, a dodatkowo wymaga on sporego zaangażowania gotówki w kapitał obrotowy. Ponieważ projekty tego typu są niskorentowne, oznacza to, że niosą za sobą spore ryzyko, gdyż jest mały margines na ewentualne błędy. Wcześniej w grupie Asseco była tendencja do wypychania integracji ze spółki matki do spółki zależnej — właśnie ADS. Firmy produkujące oprogramowanie są wyżej wyceniane niż integracyjne, więc przekonanie inwestorów, że Asseco jest bardziej pierwszą niż drugą powinno skutkować relatywnie wyższą wyceną. Zmiana percepcji to jednak nie kwestia dni ani tygodni, a poza tym działalnością integracyjną zajmują się też inne spółki grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane