Czytasz dzięki

Asseco rośnie dwucyfrowo

opublikowano: 27-08-2019, 22:00

Budowana przez lata dywersyfikacja informatycznej grupy pozwala wypracowywać dwucyfrowe zwyżki, choć jeden z segmentów nieco zwolnił.

Blisko 5 mld zł przychodów wypracowało Asseco w pierwszej połowie 2019 r. To rekordowa sprzedaż informatycznej grupy zanotowana w pierwszym półroczu. EBITDA grupy wzrosła w tym czasie o 26 proc. do 756,8 mln zł. Dwa główne silniki wyników w pierwszym półroczu to spółka Formula Systems, która wygenerowała 3,05 mld zł sprzedaży (18 proc. więcej r/r) i segment Asseco International z 1,35 mld zł (wzrost o 10 proc. r/r). W pierwszym przypadku we wzroście pomogły nowe spółki w grupie oraz wzrost organiczny.

Asseco, które przed siedmioma laty ogłosiło wezwanie na akcje Sygnity oferując 21 zł za jedną akcję, nie rozważa ponowienia oferty, choć potencjalny obiekt przejęcia jest obecnie dużo tańszy i zrestrukturyzowany.  - Nie jesteśmy zainteresowani – ucina Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland.
Zobacz więcej

Krótka odpowiedź:

Asseco, które przed siedmioma laty ogłosiło wezwanie na akcje Sygnity oferując 21 zł za jedną akcję, nie rozważa ponowienia oferty, choć potencjalny obiekt przejęcia jest obecnie dużo tańszy i zrestrukturyzowany.  - Nie jesteśmy zainteresowani – ucina Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland. Fot. WM

W drugim m.in. wejście na nowe rynki dzięki przejęciu hiszpańskiej Tecsisy i wzrost w sektorze publicznym czy w rozwiązaniach ERP. Blisko 10-procentowy spadek zanotowały przychody segmentu Asseco Poland, który obejmuje spółki grupy działające w Polsce, ze spółką matką na czele. Spadek przychodów i zysków tego segmentu wynikał m.in. z wysokiej bazy z 2018 r., rezygnacji z niskomarżowej sprzedaży infrastruktury oraz mniejszych przychodów z utrzymaniasystemu ZUS KSI. Asseco spodziewa się, że sytuacja segmentu polskiego zacznie się poprawiać.

— Widzimy raczej pozytywną dynamikę przychodów w Polsce w kolejnych latach. Myślę, że będziemy poprawiać rentowność. Historycznie kształtowała się w przedziale 15-20 proc. na poziomie operacyjnym, a teraz jesteśmy w dolnym przedziale — mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland ds. finansowych.

Jedną z przesłanek powrotu do zwyżek jest poprawa w segmencie publicznym.

— W ostatnim półroczu pozyskaliśmy zlecenia w sektorze publicznym łącznie na ok. 0,5 mld zł. Widzimy też szanse na pozyskanie zleceń u zupełnie nowych klientów — mówi Sławomir Szmytkowski, wiceprezes spółki.

Dodał, że widzi szanse na prace przy KSI ZUS w związku z koniecznością licznych modyfikacji wynikających ze zmian w systemie emerytalnym. Asseco widzi też szanse na pozyskanie kilku nowych klientów w segmencie bankowym, w tym za granicą. Łączny portfel zamówień grupy Asseco na 2019 r. ma wartość 9,13 mld zł i jest o 13 proc. wyższy r/r. W oprogramowaniu własnym wartość portfela to 7,9 mld zł, co oznacza wzrost o 15 proc.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane