Atal sprzedał mniej niż przed rokiem

opublikowano: 18-11-2022, 14:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prawie o połowę rok do roku spadła sprzedaż dewelopera w trzecim kwartale. Nie przewiduje jednak obniżek cen mieszkań – co najwyżej promocje w wybranych inwestycjach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • ile mieszkań sprzedał ogólnopolski deweloper w trzech pierwszych kwartałach 2022 r.
 • jak bardzo powiększył posiadany bank ziemi
 • jakie możliwe scenariusze sprzedaży widzi w 2023 r.

Od początku roku do końca września Atal sprzedał 1711 lokali, a w październiku kolejne 136. W całym roku sprzedaż powinna osiągnąć poziom 2,1 tys. lokali. Wynik III kw. 2022 r. (376 lokali) był o 47 proc. gorszy od III kw. 2021 r. W obecnej sytuacji, gdy spora część klientów nie może uzyskać kredytu i wstrzymuje się z zakupem mieszkań, Atal nie rezygnuje z nowych wprowadzeń lokali na rynek, choć zakłada możliwe przesunięcia – np. mając dwa projekty do uruchomienia w danym mieście liczy się z wprowadzaniem ich w pewnych odstępach czasu.

Deweloper sam wykorzystuje spadek cen nieruchomości i powiększa bank ziemi. W tym roku wydał już rekordową kwotę 293 mln zł na powiększenie banku ziemi o 336 tys. m kw. PUM. Łącznie posiada w nim 721 tys. m kw. PUM. Średnia cena 1 m kw. nowo zakupionej ziemi wynosiła 873 zł. Firma nie przewiduje jednak, że obniżki cen gruntów przełożą się na ceny mieszkań.

Bez obniżek:
Bez obniżek:
 • Znaczący spadek cen gruntów równoważą podwyżki cen materiałów budowlanych, które zatrzymały się na wysokim poziomie, dlatego nie ma powodu do obniżek cen mieszkań mówi Zbigniew Jaroszek, prezes Atalu.
 • – Ceny Atala były zawsze umiarkowane – nie szły tak szybko w górę jak na rynku, ale też nie przewidujemy znaczących spadków – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

  Zbigniew Juroszek przyznaje jednak, że firma, podobnie jak inni deweloperzy, stosuje promocje przy sprzedaży mieszkań w wybranych projektach.

  Obecnie w realizacji firma ma 36 inwestycji (7365 lokali) w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Trójmieście i Aglomeracji Śląskiej. W ofercie na koniec września znajdowały się 4852 lokale.

  Atal nie przewiduje też zmiany w polityce dywidendowej w przyszłym roku, o ile sprawdzi się optymistyczny scenariusz dotyczący sprzedaży. Zgodnie z nim sprzedaż w I półroczu 2023 r. byłaby jeszcze na poziomie drugiego półrocza 2022 r., ale już w kolejnym półroczu przyszłego roku powinna odbić w górę. W tym roku deweloper wypłacił w lipcu rekordowe 232 mln zł dywidendy (6 zł na akcję). Scenariusz pesymistyczny to dalsze wzrosty inflacji i stóp procentowych czy nieoczekiwane wydarzenia dodatkowo hamujące sprzedaż.

  © ℗
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Polecane