Atomowe plany PGE

AMB
opublikowano: 15-01-2009, 00:00

Krajowy potentat w energetyce chce w 2020 r. uruchomić pierwszą w Polsce elektrownię jądrową.

Krajowy potentat w energetyce chce w 2020 r. uruchomić pierwszą w Polsce elektrownię jądrową.

Polska Grupa Energetyczna (PGE), największa krajowa firma w branży, doprecyzowała plany związane z budową elektrowni atomowej w Polsce. To reakcja na wtorkową uchwałę rządu w sprawie rozwoju energetyki jądrowej. Premier poinformował wówczas, że trwa analiza dziewięciu potencjalnych lokalizacji dla elektrowni atomowej. PGE myśli o dwóch — jednej na północy, a drugiej na wschodzie kraju.

— Z naszych analiz wynika, że program energetyki jądrowej ma sens, gdy mowa o mocach 5 — 10 tys. MW. Rozważamy budowę dwóch elektrowni, o mocy do 3000 MW każda — mówi Tomasz Zadroga, szef PGE.

Szef grupy deklaruje zamiar uruchomienia pierwszego bloku w 2020 r. Koszt wybodowania 1 MW szacuje na 2,5-3 mln EUR, co oznacza, że dwie elektrownie o skali planowanej przez PGE kosztowałyby aż 15- -18 mld EUR. Grupa nie wybuduje ich oczywiście samodzielnie. Jak twierdzi Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za branżę energetyczną, rząd widzi PGE w roli lidera konsorcjum, które zrealizuje atomowe inwestycje. Zainteresowanie budową elektrowni jądrowych w Polsce od dawna deklarują zagraniczne koncerny branżowe, m.in. EDF i Electrabel. To jednak wciąż dość odległa perspektywa.

— Chcemy utworzyć konsorcjum i współpracować z firmami, które znają się na budowie i zarządzaniu elektrowniami jądrowymi. Prowadzimy rozmowy już od jakiegoś czasu. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, może dwóch lat będziemy o tym informować — zapowiada Tomasz Zadroga.

Zielone światło dla PGE w sprawie atomu ma być, zdaniem Jana Burego, magnesem dla inwestorów giełdowych, którym spółka chce zaoferować akcje w II kwartale. Nie jedynym, bo — jak podkreśla wiceminister — PGE ma do zaoferowania wszystko, co rynek postrzega jako atrakcyjne, czyli cały łańcuch od wydobycia węgla poprzez produkcję energii aż po jej sprzedaż odbiorcom końcowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu