Audytor Wojasa nie odpowiada, ale poucza

opublikowano: 08-08-2019, 10:35

Sprawozdanie finansowe milczało o odwracaniu istotnej umowy. Spółka twierdzi, że audytor o próbie wiedział. Ten nabiera wody w usta.

Wątpliwości odnośnie do pracy audytorów spółek giełdowych pojawiały się od dawna. Przykład Deloitte’a w GetBacku uwypuklił, jak bardzo były uzasadnione. Wydaje się też, że na wielu audytorów podziałał trzeźwiąco. Opinie dołączane do sprawozdań finansowych niejednej spółki przestały być bezkrytycznymi laurkami. Wciąż jednak nie brak wątpliwych praktyk, w stosunku do których audytorzy chowają głowę w piasek.

19 lipca, w dniu walnego zgromadzenia obuwniczego Wojasa opisaliśmy, jak spółka poinformowała o znaczącej umowie gdy uzyskiwała gotówkę ze sprzedaży udziałów w Chochołowskich Termach, a potem miesiącami milczała o działaniach podejmowanych w celu odwrócenia transakcji.

Kwestia Chochołowskich Term była przedmiotem dociekań jednego z akcjonariuszy na walnym Wojasa. W sierpniu spółka opublikowała komunikat z odpowiedziami na jego pytania. Lakonicznie stwierdziła m.in., że przekazała audytorowi informację o podjęciu próby odwrócenia transakcji. Próbowaliśmy dowiedzieć się od audytora, kiedy to nastąpiło. Elżbieta Zajkowska-Żylska, biegła rewident i zarazem prezes firmy audytorskiej Expance Audit & Finance, zasłoniła się jednak tajemnicą zawodową.

„Chciałabym jednocześnie wskazać iż badanie i przegląd sprawdzania finansowego Wojasa przeprowadzone zostało na podstawie Krajowych Standardów Badania (KSB) w brzmieniu MSB, przyjętych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów i zatwierdzonych przez KNA. Standardy te nakładają na biegłego rewidenta i firmę audytorską obowiązek przeprowadzania zgodnych z nimi procedur badania, w tym zebrania dowodów badania pozwalających na wydanie odpowiedniego sprawozdania z badania (opinii o badanym sprawozdaniu finansowym).” – napisała Elżbieta Zajkowska-Żylska.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Data przekazania jej informacji przez Wojasa jest o tyle istotna, że w opinii dołączonej do rocznego sprawozdania finansowego Wojasa napisała, iż przedstawia ono rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej i finansowej spółki. Sprawozdanie zostało opublikowane 25 kwietnia 2019 r. Tę samą datę nosi opinia biegłej rewident. Tymczasem przed tym dniem Wojas nie tylko wysłał swojemu kontrahentowi pismo o chęci odwrócenia umowy, ale uzyskał również sądowe zabezpieczenie roszczeń (potem uchylone) i wniósł pozew. W nocie o znaczących zdarzeniach po dniu bilansowym nie ma o tym wzmianki. A przecież gdyby Wojas odwróciłby transakcję, odzyskałby udziały w termach, ale musiałby zwrócić kwotę odpowiadającą jednej trzeciej kapitałów własnych i ponad ośmiokrotności gotówki w kasie. Sprawozdanie finansowe nie uwzględnia zaś żadnej rezerwy na ten cel.

„Jeśli chodzi o tworzenie rezerw, to polecam uwadze (…) międzynarodowy standard rachunkowości 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, którego celem jest: zapewnienie, aby wobec rezerw, zobowiązań warunkowych i aktywów warunkowych stosowane były odpowiednie kryteria dotyczące ujmowania pozycji w sprawozdaniu i zasady wyceny oraz aby w informacji dodatkowej ujawniane były informacje umożliwiające ich użytkownikom zrozumienie charakteru rezerw, charakteryzujących je terminów (ich biegu) oraz ich kwot” – odpisała nam Elżbieta Zajkowska-Żylska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu