Augusto liczy na układ

Ryszard Gromadzki
15-10-2001, 00:00

Augusto liczy na układ

Augusto, kaliski producent lodów, w którym Sąd Rejonowy w Kaliszu otworzył postępowanie układowe, zapowiada gruntowną restrukturyzację wszystkich dziedzin działalności. Firma zamierza zwolnić część załogi oraz poszukiwać inwestora strategicznego.

Kaliska spółka Augusto, producent lodów, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Mimo że Sąd Rejonowy w Kaliszu nie przychylił się do wniosku o upadłość firmy, który wspólnie złożyły Bank Handlowy w Warszawie i spółki Hoogwegt Polska z Warszawy oraz Prod-Service ze Szczecina, i 28 września otworzył postępowanie układowe, to jednak sytuacja firmy może spowodować problemy z finansowaniem produkcji w sezonie 2002, a w konsekwencji doprowadzić do jej upadku.

Według Waldemara Taciaka, pełnomocnika zarządu Augusto, zobowiązania spółki wobec wierzycieli wynoszą kilka milionów złotych. Nieoficjalnie wiemy jednak, że długi Augusto są wielokrotnie wyższe. Tej informacji nie potwierdza jednak Grzegorz Plota, rzecznik Sądu Rejonowego w Kaliszu. Nie chciał on komentować informacji na temat rozmiarów zadłużenia Augusto.

Przeinwestowanie

Według Waldemara Taciaka, jest kilka przyczyn kłopotów firmy.

— Można do nich zaliczyć załamanie się planów fuzji z Ekko i nie- pozyskanie dla spółki inwestora strategicznego. Dodatkowo są to znaczące nakłady inwestycyjne, związane z uruchomieniem nowego zakładu produkcyjnego, co przy niewłaściwym oszacowaniu potencjału rynku spowodowało efekt przeinwestowania — mówi Waldemar Taciak.

Według niego, obecnie spółkę czeka gruntowana restrukturyzacja wszystkich dziedzin jej działalności. W jej ramach Augusto zamierza zwolnić około 20 ludzi spośród 550-osobowej załogi.

— Po za tym Ryszard August Tomaszek, właściciel Augusto, wciąż poszukuje inwestora strategicznego dla spółki. Na razie jednak zachowuje 100 proc. udziałów w spółce — mówi pełnomocnik zarządu Augusto.

Dementuje on informację, jakoby większościowy pakiet udziałów Augusto przejął poznański biznesmen Mariusz Świtalski.

Zdaniem Waldemara Taciaka, złożenie wniosku o upadłość Augusto jest inspirowane przez spółkę Ekko ze Szczecina. Według niego, jest to reakcja firmy na nieudaną fuzję z Augusto. Jak wiadomo, alians firm miał zaowocować spółką Nasze Lody, która miała kontrolować blisko 20 proc. rynku lodów w Polsce.

— Nie jest prawdą, że z inicjatywy Ekko, Bank Handlowy w Warszawie i spółki Hoogwegt Polska z Warszawy i Prod-Service ze Szczecina dokonały skupu wierzytelności. Sprawa wygląda inaczej w każdym przypadku — mówi Artur Złotnicki, prezes Ekko.

Według Henryka Hermaszuka, prezesa Prod-Service, Bank Handlowy jako kredytodawca Prod-Service w celu zabezpieczenia spłat kredytu zawarł umowę cesji wierzytelności z Prod-Service i zawiadomił Augusto, że stał się prawnym posiadaczem części wierzytelności. Z kolei spółka Hoogwegt Polska sprzedała wcześniej Augusto partię mleka, za którą nie otrzymała zapłaty.

Kaliski sąd rejonowy wyznaczył termin sprawdzania wierzytelności Augusto na 26 października i 27 listopada 2001 r.

— Dopiero po upływie tych terminów można będzie powiedzieć o scenariuszach rozwoju sytuacji. Nie wystarczy zgłosić wierzytelności, trzeba je jeszcze potwierdzić — mówi Waldemar Taciak.

Sporne 5 mln zł

Na inny aspekt sprawy zwraca uwagę Artur Złotnicki. Według niego, Augusto zawarło umowy handlowe (umowę dzierżawy, umowę licencyjną) z Ekko i umowę dzierżawy z Ekko-Dystrybucja.

— Augusto świadomie ignorując umowy, nie płacąc żadnych zobowiązań wobec wymienionych podmiotów, otworzyło postępowanie układowe wnosząc wierzytelności tych firm na kwotę 5 mln zł do układu. Poza tym nie wydało na żądanie Ekko maszyn, urządzeń i zamrażarek — mówi Artur Złotnicki.

Jego zdaniem, w sposób przekraczający wszelkie obyczaje kupieckie, Augusto podjęło działania zmierzające do przejęcia w sposób bezprawny sieci sprzedaży, przewłaszczając w wielu miejscach sprzęt chłodniczy i tworząc kampanię przeciwko Ekko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Augusto liczy na układ