Australijska gospodarka odnotowała słaby kwartał

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-12-2021, 07:32

Australijska gospodarka gwałtownie się skurczyła w III kwartale, jednak spadek PKB nie był tak drastyczny jak zakładano. Powodem załamania była konieczność wprowadzenia lockdownu w związku z falą infekcji wariantem Delta koronawirusa, który zablokował połowę populacji kraju, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Zaprezentowane w środę przez Australian Bureau of Statistics dane pokazały, że w okresie lipiec-wrzesień 2021 r. PKB zmniejszył się o 1,9 proc. w ujęciu kwartalnym. Odczyt okazał się dużo lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała zniżkę rzędu 2,7 proc. W II kwartale australijska gospodarka rozwijała się w tempie 0,7 proc.

W porównaniu z III kw. 2020 r. PKB zyskał 3,9 proc. choć dynamika zwyżki znacząco wyhamowała z poziomi 9,5 proc. odnotowanego kwartał wcześniej przy prognozie zakładającej wzrost o 3 proc.

Dotychczasowe prognozy analityków były dosyć optymistyczne i zakładały, że PKB już w tym kwartale przekroczy szczyt sprzed fali pandemii wywołanej mutacją Delta i będzie rósł w przyszłym roku. Jednak pojawienie się odmiany Omikron może taki scenariusz zburzyć i niesie ze sobą duże ryzyko związane z ewentualną koniecznością wprowadzenia kolejnego lockdownu.

Siłą odbicia australijskiej gospodarki mają jednak być oszczędności zgromadzone przez gospodarstwa domowe. Stopa oszczędności wzrosła bowiem do poziomu 19,8 proc. co stanowi ogromny potencjał dla konsumpcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane