Australijska gospodarka szykuje się na mocne odbicie

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-12-2020, 07:28

Zapowiada się wyraźna poprawa kondycji australijskiej gospodarki na przełomie roku. Rosnące po zniesieniu restrykcji związanych z drugą falą pandemii koronawirusa wydatki gospodarstw domowych napędzają ożywienie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W III kwartale PKB największej gospodarki antypodów zwiększył się o 3,3 proc. w ujęciu kwartalnym wyrównanym sezonowo przebijając medianę prognoz, kształtującą się na poziomie 2,5 proc. Kwartał wcześniej gospodarka skurczyła się o 7,0 proc.

W ujęciu rok do roku, wynik za kwartał lipiec-wrzesień 2020 r. był o 3,8 proc. niższy, ale i tak lepszy niż zakładała średnia projekcji (-4,5 proc.).

Tym samym Australii udało się wyjść z pierwszej od trzech dekad recesji w ujęciu technicznym.

Konsumpcja prywatna wzrosła najmocniej od 60 lat (odkąd tego typu dane są archiwizowane), notując dynamikę na poziomie 7,9 proc. i dodając aż 4 pkt procentowe do PKB. Z kolei wydatki rządowe zwiększyły się o 1,4 proc. odpowiadając za 0,4 proc. PKB.

Bazowy scenariusz banku centralnego zakłada, że w 2021 r. gospodarka urośnie o 5 proc. zaś w kolejnym roku o 4 proc.

Dalsze łagodzenie ograniczeń w IV kw. oznacza, że przejście do wzrostu z normalizacji aktywności będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki PKB w końcówce 2020 r. i I kw. 2021 r. podczas gdy ożywienie inwestycji sektora prywatnego będzie kluczem do trwałego wzrostu poza tym punktem – ocenia James McIntyre, ekonomista Bloomberga na obszar Australii i Nowej Zelandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane