Auto Concierge podpowie, jaki samochód wybrać

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Leasing czy wynajem? Ile można stracić na aucie wartym 150 tys. zł? — te i inne wątpliwości przedsiębiorców pomaga rozwiać serwis Carsmile.pl.

Platforma Carsmile.pl, za pośrednictwem której można wynająć albo wyleasingować samochód, uruchomiła nową usługę dla przedsiębiorców. To Auto Concierge, czyli doradztwo w sprawach związanych z firmowymi autami.

Auto Concierge to doradztwo w sprawach związanych z firmowymi samochodami - mówią eksperci z Carsmile.pl.
Zobacz więcej

Wsparcie dla kierowców

Auto Concierge to doradztwo w sprawach związanych z firmowymi samochodami - mówią eksperci z Carsmile.pl.

— Każdy przedsiębiorca, który ma pytania dotyczące firmowego samochodu, może się z nami skontaktować. Policzymy, jakie będą koszty różnych wariantów finansowania i rodzaju pojazdu. Zwrócimy uwagę na haczyki. Podpowiemy, jakie są ogólne zasady rozliczania wydatków na auto oraz w jaki sposób można oszacować rzeczywiste obciążenia związane z użytkowaniem samochodu — wylicza Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Usługa jest bezpłatna. Carsmile.pl pracuje też nad algorytmem, który docelowo pozwoli samodzielnie wykonywać przedsiębiorcom część kalkulacji związanych z firmowym samochodem.

Szef Carsmile.pl tłumaczy, że pomysł, aby stworzyć taką usługę, jak Auto Concierge, powstał w związku z dużą liczbą pytań od przedsiębiorców, z których wynika, że firmy często mają problem z podstawowymi kwestiami dotyczącymi nabycia samochodów. Zastanawiają się m.in. jakie mogą być konsekwencje regulacji zmieniających zasady opodatkowania aut w firmach, które weszły w życie od początku 2019 r. Warto dodać, że od stycznia obowiązuje limit 150 tys. zł, warunkujący zaliczenie całej raty leasingowej do kosztów podatkowych. W przypadku aut droższych niż wskazana kwota tylko część raty można odliczyć od podatku. Drugie ograniczenie dotyczy wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem firmowym — obecnie tylko 75 proc. kwoty zapłaconej za paliwo, serwisy, opony czy OC można uznać za koszt podatkowy.

Kolejnym problemem jest silnik. Firmy nie wiedzą, czy warto postawić na benzynę, diesel, gaz — a może na hybrydę?

— Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Liczymy to za każdym razem, w zależności od tego, jaki jest charakter działalności, czy auto ma jeździć w trasie, czy po mieście i na jak długi okres ma być kupione — mówi Adam Todorowski, dyrektor sprzedaży w Carsmile.pl.

Ponadto wiele wątpliwości rodzi sposób finansowania zakupu samochodu. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, czy lepiej postawić na leasing czy na wynajem samochodu.

— Co ciekawe, istotny jest dla nich również wizerunek. Często wątpliwości rodzi kwestia, z jakim autem najbardziej będzie im do twarzy. To nie żart. Innego samochodu potrzebuje przecież lekarz czy prawnik, a innego wschodząca gwiazda youtube’a bądź osobisty trener sportowy — mówi Michał Knitter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy