Autosan i Volvo górą

Paweł Janas
opublikowano: 02-08-2005, 00:00

Trochę rośnie w kraju, trochę maleje w eksporcie — tak wygląda sprzedaż autobusów produkowanych nad Wisłą.

W pierwszym półroczu najwięcej autobusów na krajowym rynku sprzedał polski Autosan. Producent z Sanoka znalazł kupców na 100 pojazdów, o 13 sztuk więcej niż w pierwszym półroczu 2004. Po piętach depcze mu jednak także rodzimy Solbus. Firma z Solca Kujawskiego sprzedała w kraju 90 autobusów — aż o 38 więcej niż rok wcześniej.

Poprawa w kraju...

Łącznie w ciągu sześciu miesięcy tego roku sprzedano w Polsce 458 nowych autobusów, o 38 sztuk więcej niż w pierwszy półroczu 2004.

— Ten wynik to głównie efekt wzrostu sprzedaży autobusów szkolnych, których dostarczono łącznie 40 sztuk — twierdzi Aleksander Kierecki, szef firmy JMK Analizy Rynku Autobusów.

Jego zdaniem, w tym roku w Polsce producenci powinni sprzedać około 1150 nowych autobusów. Stanowiłoby to wzrost o 5-6 proc. w stosunku do 2004 r.

Zupełnie inaczej przedstawia się ranking eksporterów.

...stabilizacja w eksporcie

Ich listę otwiera Volvo Polska, które sprzedało za granicę 228 autobusów, o 7 sztuk więcej niż w pierwszym półroczu 2004. Drugie miejsce zajął Solaris Bus & Coach z wynikiem 170 sztuk (więcej o 74). Łącznie w ciągu sześciu miesięcy z Polski wyjechały za granicę 684 autobusy, o 4 sztuki mniej niż rok wcześniej.

— To stabilizacja dobrych rezultatów eksportowych osiągniętych w 2004 r. Porównując te wyniki, można założyć, że wielkość produkcji zagranicznych koncernów obecnych w Polsce, czyli Volvo, MAN i Scania, osiągnęła już zakładany poziom, odpowiadający potrzebom zagranicznych rynków. Dlatego nie obserwujemy obecnie tak silnej tendencji wzrostowej jak w latach 2001-04 — mówi szef JMK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Autosan i Volvo górą