Autosan jedzie do inwestora

opublikowano: 04-01-2016, 22:00

Sąd wydłużył termin składania ofert. Są już dwie oferty na co najmniej 19 mln zł, a do gry wejdzie PGZ.

Po ponad dwóch latach od ogłoszenia upadłości Autosanu, fabryki, której początki sięgają 1832 r., bankrut jest bliżej inwestora. Pojawiło się dwóch chętnych na zakup z wolnej ręki. Wczoraj sędzia komisarz nadzorujący upadłość fabryki wydłużył termin składania ofert do 29 stycznia. W grudniu syndyk wybrał jedną ofertę i przedstawił ją sędziemu do akceptacji.

Transakcja miała być zrealizowana do końca roku, ale to się nie udało. Teraz syndyk ma czas na sprzedaż do końca marca. Oprócz wybranej przez niego oferty jest druga, która opiewa na nieco niższą kwotę, ale również spełnia minimalne kryterium ceny wynoszące 19 mln zł. — Zobaczymy, czy oferty zostaną przedłużone i będą nadal aktualne. Będziemy też czekać na nowe oferty — dodaje Andrzej Leśniak, sędzia komisarz. Podobno gotowa do złożenia oferty jest Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).

Jej biuro prasowe nie odpowiedziało na pytania „PB”. PGZ już raz starała się o zakup sanockiej fabryki, ale po wyborach wycofała ofertę. Autosan był wystawiany na przetarg pięciokrotnie, w pierwszym cena wyniosła 56 mln zł, w ostatnim — 37 mln zł. Fabryka produkuje autobusy, części do tramwajów i kabiny do pociągów. Zatrudnia 360 osób. W 2015 r. zdobyła homologację na produkcję miejskich autobusów Sancity z silnikami spełniającymi normę Euro 6. Kilka dni po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej w październiku 2013 r.

Grupa Sobiesław Zasada sprzedała za symboliczną kwotę 92 proc. akcji Grzegorzowi Tarnawie, który zbył 40 proc. Krzysztofowi Mosce (prezes ZTS Gamrat z Jasła) i Leszkowi Sobikowi (właściciel firmy Sobik z Bielska-Białej, która produkujenabiał, m.in. osełkę górską).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane