Avallon widzi przyszłość w Organic Farma Zdrowia

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-05-2010, 00:00

Fundusz wsparł sieć delikatesów z biożywnością kwotą 9,3 mln zł. Na co liczy?

Fundusz wsparł sieć delikatesów z biożywnością kwotą 9,3 mln zł. Na co liczy?

Pieniądze, jakie Avallon MBO Fund zainwestował w Organic Farma Zdrowia (OFZ), mają pomóc w rozbudowie sieci sprzedaży i rozszerzeniu kanałów dystrybucji (chodzi m.in. o rozwój platformy internetowej Ekosfera.pl). Wzmocnią także kapitał obrotowy i pozwolą na spłatę pożyczek. Spółka ma też zwiększyć liczbę własnych produktów i marek.

Dlaczego OFZ znalazła się w orbicie zainteresowania funduszu?

— Po pierwsze, zainteresował nas sam rynek tzw. zdrowej żywności. Jest to niszowa część rynku spożywczego, w której dostrzegamy duży potencjał wzrostu. Po drugie — przyciągnęła nas pozycja spółki i jej podmiotów powiązanych. Są to liderzy w swoich sektorach —sieci detalicznej, dystrybucji i sieci wegetariańskich restauracji. Po trzecie — kompetencje kadry menedżerskiej uwiarygodniają sukcesy osiągnięte w trudnych okolicznościach, związanych z wczesnym etapem rozwoju rynku i otoczeniem makroekonomicznym. Wreszcie — Sławomir Chłoń jest chyba jedynym prezesem spółki notowanej na NewConnect, który w przeszłości był szefem spółki znajdującej się w WIG20 [Computerland — red.] — mówi Wojciech Matusiak, dyrektor inwestycyjny w Avallon MBO Fund.

Specjalista deklaruje, że fundusz nie zamierza się bezpośrednio angażować w zarządzanie firmą. Oferuje natomiast wsparcie prac zarządu, któremu stawia jasny cel.

— Jest nim maksymalne zwiększenie wartości spółki w perspektywie 3 lat. Chcemy to osiągnąć m.in. przez otwieranie i przejmowanie sklepów (3-5 rocznie), otwarcie supermarketu z produktami ekologicznymi. Chcemy osiągnąć stabilną rentowność netto począwszy od 2011 r. — mówi Wojciech Matusiak.

Obecna wartość rynkowa Organic Farma Zdrowia to 18 mln zł. W I kwartale spółka zwiększyła przychody o 14 proc. r/r, do 5,86 mln zł. Strata netto skurczyła się natomiast 63 proc., do 268 tys. zł.

Od wyników w kolejnych kwartałach zależy wykonanie przez fundusz opcji nabycia kolejnych akcji o wartości 3-4 mln zł.

Organic Farma Zdrowia nie jest pierwszą spółką z rynku zdrowej żywności, która trafiła do portfela inwestycyjnego Avallona. Znajduje się w nim także Good Food, producent m.in. wafli i chipsów ryżowych. Fuzja obu podmiotów na razie nie wchodzi w grę.

— Zakładamy jednak bliską współpracę operacyjną podmiotów. Jeżeli w przyszłości okaże się, że takie rozwiązanie będzie korzystne tak dla Avallonu, jak i innych akcjonariuszy Organic Farma Zdrowia, na pewno będzie wzięte pod uwagę — mówi Wojciech Matusiak.

TydzieŃ na NC

Z NewConnect na GPW przeniosła się Pragma Inkaso. LST Capital planuje to samo 26 maja.

Agroma scaliła akcje. Spółka liczy, że dzięki temu uda się przenieść notowania z systemu jednolitego z dwoma fixingami do systemu notowań ciągłych.

Doradcy24 rozważają przeprowadzenie operacji odwrotnego splitu. Tego samego nie wyklucza GPF Causa, która niedawno przeprowadziła… split.

Photon Energy kupił udziały w trzech podmiotach, które na Słowacji mają projekt budowy farm słonecznych.

GoAdvisers pomoże w debiucie spółki Tax-Net na NC.

Ibiza Ice Cafe otrzymała 2 mln zł od inwestorów, którzy obejmą nową emisję akcji.

W Victorii AOC ujawnił się nowy inwestor. To Athman Investment.

W piątek na NC zadebiutował Black Point, producent i dystrybutor sprzętu biurowego. Na otwarciu kurs akcji spółki wzrósł o 23 proc. Później było gorzej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy