AZ Finanse: W końcu my też mamy "Plan"

AZ Finanse
opublikowano: 01-12-2008, 08:42

W piątek po pięciu dniach wzrostu rynkowi akcji należała się korekta. Chętni do realizacji zysków na początku specjalnie się nie ujawniali, ale każda godzina przynosiła nowe minima na WIGu. Dopiero gdy WIG20 spadał o 3 procent rynek znalazł stabilizację. Zdecydowaną słabością wyróżniał się sektor bakowy, a mimo to na fixingu udało się podciągnąć indeks i  ostatecznie spadek wyniósł tylko 1,7 procenta.

Dane makro z Europy były dobre dla każdej z giełdowych stron. Inflacja w strefie euro spadła najbardziej od 20 lat i zaledwie w miesiąc obniżyła się z 3,2 do 2,1 procent, czyli jest już bardzo blisko celu wyznaczone przez Europejskiego Banku Centralnego. Z kolei bezrobocie w krajach wspólnej waluty wzrosło do 7,7 procenta i jest najwyższe od stycznia 2007 roku. Z tego obrazu gracze wysnuli tylko jeden wniosek – trzeba oczekiwać obniżki stóp procentowych o 75 punktów na czwartkowym posiedzeniu ECB. Jest to jednak o tyle mało prawdopodobne, że tak duża obniżka była by pierwszą w całej historii banku, gdyż do tej pory obniżano stopy maksymalnie o 50 punktów. Dodatkowo ECB widząc pogarszającą się sytuację w krajach Unii będzie chciał mieć możliwość manewru i pozostawi sobie trochę amunicji na 2009 rok.

W weekend rynki dostały aż dwie dobre wiadomości. Pierwszą była konferencja OPEC, gdzie nie podjęto żadnej decyzji w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy. W tym gronie sytuacja zaczyna się robić napięta. Iran i Wenezuela potrzebują wpływów do budżetu i ropy powyżej 100 dolarów. Inny punkt widzenia ma Arabia Saudyjska, która nie chce być obarczana winą za wpędzanie świata w recesję. Na naszym podwórku Premier Tusk ogłosił, że Polska gospodarka też będzie miała plan pomocy. Co prawda nie tak spektakularny jak Plan Paulsona ale i tak znaczny jak na nasze możliwości. Całkowitą wartość programu szacuje się na 92 miliardy złotych.

W piątek Ameryka zakończyła najlepszy tydzień giełdowy od 1974 roku, a jeżeli pominąć piątkową (skróconą) sesję to skalę wzrostów można porównywać dopiero z 1933 rokiem. To dobry sygnał, ale dziś już żadnych konsekwencji z takiego układu nie zobaczymy. Szansa na wzrosty jest jednak większa, bo nowy miesiąc to nowe wpływy do funduszy i jednocześnie poprawa nastrojów przed zbliżającymi się świętami. Optymizm wciąż dominuje. 

Paweł Cymcyk

Analityk

A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Polecane