Azerbejdżan przerywa dostawy ropy w kierunku Rosji

08-01-2007, 15:06

Azerbejdżan poinformował o przerwaniu eksportu ropy naftowej w kierunku Rosji z powodu sporu z rosyjskim Gazpromem o cenę gazu.

Azerbejdżan poinformował w poniedziałek o przerwaniu eksportu ropy naftowej w kierunku Rosji z powodu sporu z rosyjskim monopolistą gazowym Gazpromem o cenę gazu dostarczanego do Baku.

Azerbejdżański koncern naftowy SOCAR przerwał dostawy do Rosji rurociągiem Baku-Nowosybirsk 1 stycznia - powiedział odpowiedzialny za eksport Muchtar Babajew.

Babajew poinformował, że Azerbejdżan przeznaczy ropę, którą wyeksportowałby do Rosji (w ub. roku było to ok. 4,2 mln ton), do zaopatrzenia swoich elektrowni pozbawionych gazu rosyjskiego na skutek fiaska negocjacji między Baku i Rosją.

"Przeszliśmy z mieszanki ropy i gazu na samą ropę" - dodał.

Azerbejdżan odmówił płacenia za gaz rosyjski wyższej ceny - Gazprom żądał w tym roku 235 dol. za 1000 m sześc., podczas gdy ubiegłoroczna cena wynosiła 110 dol.

Mimo że Azerbejdżan posiada olbrzymie złoża gazu ziemnego i ropy naftowej na Morzu kaspijskim, w dalszym ciągu jest zależny od gazu rosyjskiego z powodu braku infrastruktury. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Azerbejdżan przerywa dostawy ropy w kierunku Rosji