Azoty inwestują w Tarnowie

opublikowano: 12-12-2022, 15:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa chemiczna wybuduje instalację do produkcji nawozów i tworzyw. Skorzysta ze zwolnienia podatkowego w krakowskiej strefie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile zainwestuje Grupa Azoty i na jakie zwolnienie z podatku liczy
  • jaką instalację wybuduje
  • jakie będą korzyści z inwestycji

Grupa Azoty dostała od zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) decyzję o wsparciu inwestycji. Zamierza zainwestować w Tarnowie ponad 140 mln zł i liczy na zwolnienie podatkowe wysokości do 40 proc. nakładów. Nie planuje w związku z tym zwiększać zatrudnienia: dziś w zakładzie pracuje 2156 osób, a po jego realizacji powstanie tylko jeden etat.

Inwestycja polega na budowie instalacji neutralizacji strąceniowej i modernizacji procesu produkcyjnego wytwarzania tworzyw i nawozów. Będzie to element linii technologicznej do produkcji kaprolaktamu i siarczanu amonu, która stanie się tańsza dzięki obniżeniu zużycia pary wodnej. Niższe będą też koszty wytwarzania poliamidu-6 i saletrosiarczanu amonu.

– Współpracujemy z Grupą Azoty na wielu płaszczyznach, m.in. w programie akceleracyjnym KPT ScaleUP. Cieszę się, że postanowiła skorzystać także z programu Polska Strefa Inwestycji. To przyjemność patrzeć na tak zaawansowane technologicznie polskie firmy, które wyznaczają trendy na świecie – mówi Tadeusz Zaremba, prezes KPT.

KPT wydał w tym roku 32 decyzje o wsparciu. Przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 1 mld zł nakładów. Dwudziestu z nich to małe i średnie firmy, a dwudziestu pięciu - polskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane