IAR: kolej może strajkować w całej Polsce od 23 lipca

07-07-2003, 17:18

Kolejkarskie związki zawodowe powołały w Katowicach Wojewódzki Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Związkowcy przygotowują się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, którą zaplanowano na 14-sty lipca.

W skład komitetu weszli przedstawiciele 5 kolejarskich związków zawodowych. Jak poinformował Radio Katowice Henryk Grymel z kolejarskiej Solidarności, komitet wyraził gotowość do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji strajkowej14-stego lipca. Komitet zdecydował o oflagowaniu stanowisk pracy oraz siedzib komisji zakładowych.

W województwie śląskim jest największa sieć kolejowa w Polsce. 40 procent kolejowego załadunku towarowego w Polsce odbywa się właśnie w tym regionie.

14 lipca kolejarskie związki zamierzają zorganizować strajk ostrzegawczy w kilku wybranych węzłach kolejowych, a 23. lipca w całym kraju. Związkowcy podkreślają, że zakończenie akcji strajkowej może nastąpić wyłącznie po spełnieniu przez rząd i zarząd PKP ich postulatów.

Kolejarskie związki domagają się między innymi wstrzymania decyzji o odwołaniach pociągów regionalnych, sfinansowania przez rząd przewozów regionalnych w bieżącym i przyszłym roku, przyznania wystarczających środków finansowych na inwestycje w infrastrukturę kolejową w roku 2003 i latach następnych oraz odstąpienia od planów prywatyzacji spółek Grupy PKP.

IAR:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>IAR:</b> kolej może strajkować w całej Polsce od 23 lipca