ISB: Belka - RPP ma miejsce na znaczną obniżkę stóp

Internet Securities
opublikowano: 30-01-2002, 11:40

Budżet na 2002 rok i przyjęta we wtorek „Strategia gospodarcza rządu na lata 2002-2005” daje miejsce na znaczną obniżkę stóp procentowych, powiedział w środę minister finansów Marek Belka. W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), po którym rynki finansowe oczekują obniżki stóp procentowych o 100-150 pb.

Budżet na 2002 rok i przyjęta we wtorek „Strategia gospodarcza rządu na lata 2002-2005” daje miejsce na znaczną obniżkę stóp procentowych, powiedział w środę minister finansów Marek Belka. W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), po którym rynki finansowe oczekują obniżki stóp procentowych o 100-150 pb.

„Ten budżet i ten program daje miejsce na znaczną obniżkę stóp procentowych. Wyższe stopy są źródłem utrzymywania się silnej złotówki i wahań kursów, które nie pozwalają na dłuższe planowanie” - powiedział Belka na spotkaniu z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej i Związku Banków Polskich, na którym przedstawiciele rządu prezentowali „Strategię”.

We wtorek wieczorem Belka powiedział, że „Strategia” zakłada spadek stóp procentowych o 400 pb w 2002 roku i o 100 pb w 2003 roku.

Premier Leszek Miller zapowiadał we wtorek, że jeszcze tego samego dnia „Strategia” trafi do obradującej RPP.

„Strategia” zakłada m.in. wzrost PKB o 1% w 2002 roku, 3% w 2003 roku i 5% począwszy od 2004 roku. „Jest to program pobudzenia rozwoju polskich przedsiębiorstw i zdecydowanego zatrzymania narastającej fali bezrobocia” - podał rząd w komunikacie we wtorek.

Do 15 kwietnia rząd przyjmie pakiet ustaw związany z programem "Przede wszystkim przedsiębiorczość", do połowy roku znowelizowane zostaną ustawy związane z strategią finansów publicznych, budżet na 2003 roku zawierać będzie koszty restrukturyzacji przedsiębiorstw, a w ciągu 18 miesięcy zostaną przygotowane zmiany instytucjonalne, które pozwolą Polsce absorbować fundusze unijne - powiedział we wtorek Belka. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Belka - RPP ma miejsce na znaczną obniżkę stóp