ISB: Czyżewski - prywatyzacja Stoenu była zgodna z prawem

opublikowano: 10-07-2003, 11:43

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) uważa, że nie ma podstaw prawnych, by kwestionować ważność decyzji co do sprzedaży warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej Stoenu niemieckiemu RWE, powiedział w czwartek minister skarbu Piotr Czyżewski.

Tygodnik "Wprost" podał w ub. tygodniu, że na biurku Premiera Leszka Millera leży dokument podważający legalność tej transakcji. Według autorów tego dokumentu, cytowanego przez „Wprost”, ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek oraz jego zastępca Ireneusz Sitarski nielegalnie zwiększyli prywatyzowany pakiet akcji Stoenu z 25% do 85%.

"W naszej opinii nie było formalnych przeszkód, by przeprowadzić proces prywatyzacji, tak jak został on przeprowadzony. Roszczenia innych uczestników nie będą miały uzasadnienia w podstawach prawnych" - powiedział Czyżewski w Sejmie.

Memorandum informacyjne pobrało 35 podmiotów, a 7 na nie odpowiedziało.

"Wszyscy potwierdzili, że są zainteresowani nabyciem od Skarbu Państwa pakietu większościowego i nawet zaoferowali konkretną cenę" - powiedział Czyżewski.

Przetarg na prywatyzację Stoenu został ogłoszony jeszcze przez rząd Jerzego Buzka. Początkowo rząd zamierzał sprzedać 25% akcji zgodnie z harmonogramem prywatyzacji dystrybucji. W październiku 2002 roku, po zakończeniu negocjacji z niemieckim RWE, rząd dał zgodę na sprzedaż 85% akcji.

Oprócz RWE w końcowej fazie przetargu uczestniczyli francuski EdF oraz belgijski Electrabel. (ISB)

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> Czyżewski - prywatyzacja Stoenu była zgodna z prawem