ISB: do IX MON i URTiP dogadają się ws. częstotliwości dla TV

Marek Druś
opublikowano: 20-06-2002, 16:44

Jeszcze przed początkiem września Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) może podpisać porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej (MON), które będzie pierwszym krokiem w kierunku zwolnienia 16 kanałów telewizyjnych i wprowadzenia w Polsce telewizji cyfrowej rozsiewanej naziemnie, powiedział ISB w czwartek rzecznik URTiP Jacek Strzałkowski.

„Wczoraj odbyło się spotkanie prezesa URTiP i ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego. Planujemy, że w okresie wakacji będzie podpisane porozumienie z MON-em dotyczące uwolnienia częstotliwości” – powiedział Strzałkowski.

Z 16 kanałów telewizyjnych część będzie przeznaczona na uzupełnienie dotychczasowych sieci telewizyjnych i utworzenia telewizji cyfrowej przesyłanej naziemnie. Ten ostatni pomysł jest dyskutowany już od lat, ale teraz oczekuje się przyspieszenia tego procesu. Planuje się stopniowe wprowadzenie telewizji cyfrowej i zastępowanie nią dotychczasowego przekazu poprzez anteny naziemne, ale będzie to możliwe dopiero ok. roku 2005-2010, dodał Strzałkowski.

Gdy częstotliwości będą zwolnione, URTiP w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) będzie wydawał zezwolenia na korzystanie z nich. Z kolei KRRiTV zdecyduje o tym, jakie programy będą dostępne przez przekaz cyfrowy i ile ich będzie. (ISB)

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> do IX MON i URTiP dogadają się ws. częstotliwości dla TV