ISB: Elektrownia Bełchatów zarobiła w 2001 r. 30 mln zł

Internet Securities
29-01-2002, 13:58

Elektrownia Bełchatów, największy i najtańszy producent energii elektrycznej, zarobiła 30 mln zł w 2001 przy przychodach wynoszących 2,4 mld zł, wynika ze wstępnego bilansu, powiedział we wtorek ISB Henryk Koprek, wiceprezes ds. finansowych elektrowni.

Elektrownia Bełchatów, największy i najtańszy producent energii elektrycznej, zarobiła 30 mln zł w 2001 przy przychodach wynoszących 2,4 mld zł, wynika ze wstępnego bilansu, powiedział we wtorek ISB Henryk Koprek, wiceprezes ds. finansowych elektrowni. "Zysk brutto był na poziomie 70 mln zł, zysk netto bezie zależał od wielkości rezerw i podatku, ale szacujemy go na 30 mln zł" - powiedział Koprek. W 2000 roku przychody wyniosły 2,2 mld zł, a zysk brutto 13,6 mln zł. Elektrownia Bełchatów sprzedaje rocznie 26 mln MWh energii elektrycznej. Sprzedaż ilościowa w 2002 roku będzie najprawdopodobniej na tym samym poziomie co w 2001 roku, powiedział Koprek dodając, że na razie spółka nie publikuje prognoz na ten rok m.in. ze względu na niejasności co do terminu wprowadzenia akcyzy na energię. Koprek powiedział ISB, Bełchatów może skończyć 2002 rok stratą, jeśli część kosztów związanych z wprowadzeniem akcyzy w wysokości 2 grosze za 1 KWh nie zostanie też przeniesione na odbiorców. Dla Bełchatowa koszty akcyzy wyniosłyby około 520 mln zł rocznie. Każdy dzień zwłoki we wprowadzeniu akcyzy przynosi oszczędności. Koprek powiedział, że akcyza komplikuje kwestie związane z planowana inwestycja w budowę nowego bloku o mocy 830 mln euro. Aby uzyskać finansowanie, elektrownia musi zawrzeć kontrakty na sprzedaż energii z tego bloku. Wcześniej we wtorek Jacek Krzyślak, dyrektor departamentu Polityki Finansowej i Statystyki Ministerstwa Finansów powiedział, że jeśli akcyza na energię wejdzie w życie dopiero w kwietniu, a nie - jak planowano wcześniej - w lutym, co zmniejszy dochody budżetu z tego tytułu o 400 mln zł wobec wcześniej oczekiwanych 2,3 mld zł. Marta Koblańska . .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: Elektrownia Bełchatów zarobiła w 2001 r. 30 mln zł