ISB: MSP raczej zaakceptuje 'multistrategię' PKE

Przemek Barankiewicz
07-07-2003, 13:46

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) raczej zaakceptuje "multienergetyczną" strategię Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), która nie przewiduje przyłączenia do koncernu w drodze inkorporacji pięciu spółek energetycznych z Bytomia, Częstochowy, Stalowej Woli, Tychów i Zabrza, poinformował w wywiadzie dla agencji ISB Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu.

"Jestem przychylnie nastawiony do pomysłu 'multienergetycznego' PKE, który zmierza do stworzenia na bazie tych pięciu firm - poza strukturą koncernu, ale z jego udziałem - przedsiębiorstw multimedialnych" - powiedział ISB Soroka.

Według wiceministra, jeśli PKE na spotkaniu w tym tygodniu przekona ostatecznie resort, MSP podejmie decyzję o zmianie programu przewidującego obecnie inkorporację do koncernu pięciu spółek energetycznych.

Soroka dodał, że za nowym rozwiązaniem przemawia m.in. bardzo słaba kondycja spółek, które miały trafić do koncernu. "Obawiamy się, że ich inkorporacja mogłaby drastycznie pogorszyć standing PKE" - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem, zgoda na propozycję PKE oznacza również wdrożenie w polskiej energetyce nowatorskiego rozwiązania - budowy struktur multimedialnych.

Wiceminister powiedział również, że resort skarbu chce, aby grupa PKE była wyposażona w "dywizję" paliwową. "Ministerstwo skarbu będzie wnioskowało do resortu gospodarki, aby przekazało grupie kilka kopalni węgla kamiennego" - powiedział Soroka.

Według niego, za takim rozwiązaniem przemawiają m.in. dobre rezultaty funkcjonowania w grupie kapitałowej koncernu zakładu górniczo-energetycznego "Sobieski".

Zdaniem wiceministra, do koncernu powinno trafić tyle kopalni, aby zabezpieczyć jego potrzeby paliwowe. "Na razie trudno przesądzić, które kopalnie trafią do PKE, gdyż decyzje w tym zakresie musi podjąć resort gospodarki" - dodał Soroka.

Kopalnie nie byłyby inkorporowane do PKE, ale tworzyłyby "dywizję" paliwową w ramach szerokiej grupy kapitałowej koncernu.

Wiceminister skarbu poinformował, że w przyszłości MSP będzie rozważało, czy nie wyposażyć grupy PKE w "dywizję" dystrybucji energii. "Taką decyzję możemy podjąć dopiero po konsolidacji zakładów energetycznych w grupy" - powiedział Soroka. Według niego wyposażenie koncernu w grupę zakładów energetycznych jest możliwe, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie finansowania skrośnego pomiędzy wytwarzaniem i dystrybucją.

ZAKOŃCZENIE BUDOWY PKE PRZED PRYWATYZACJĄ

"Do końca 2003 roku chcemy zakończyć budowę Południowego Koncernu Energetycznego" - powiedział ISB Soroka. Według niego dopiero od początku 2004 roku MSP będzie przygotowywało PKE do prywatyzacji.

W ramach rozbudowy koncernu MSP chce ewentualnie przyłączyć do niego przez inkorporację Elektrownię Kozienice lub Zespół Elektrowni Dolna Odra, jeśli nie powiedzie się indywidualna prywatyzacja którejś z tych spółek.

Zdaniem wiceministra prywatyzacja samego PKE powinna odbyć się w kilku etapach. W pierwszych latach po sprzedaży pierwszych akcji koncern powinien pozostać zaś pod kontrolą Skarbu Państwa.

Choć MSP przewiduje jako podstawową ścieżkę przekształceń koncernu wariant giełdowy, nie wyklucza sprzedaży pewnego pakietu akcji PKE również inwestorowi strategicznemu.

"Ten wariant będzie jednak możliwy, jeśli poprawi się klimat inwestycyjny w Polsce" - powiedział Soroka. Według niego wówczas MSP rozważy, czy zaoferować jakiś pakiet akcji koncernu w drodze rokowań.

Soroka dodał, że na razie trudno precyzyjnie określić, ile akcji trafi na giełdę, a ile ewentualnie do inwestorów w drodze rokowań. "Będzie to zależeć od bieżącej sytuacji rynkowej" - powiedział Soroka.

PKE posiada obecnie zainstalowane 5.052 MWe i 2.542 MWt. W skład koncernu wchodzą elektrownie: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia oraz elektrociepłownie z Katowic i Bielska-Białej.

W 2002 roku PKE uzyskał netto 68,8 mln zł, a sprzedaż energii elektrycznej firmy wyniosła 3,3 mld zł. (ISB)

Marcin Zaremba

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: MSP raczej zaakceptuje 'multistrategię' PKE