ISB: Opinia RPP o programie Kołodki zgodna z oczekiwaniami -analitycy

Przemek Barankiewicz
10-04-2003, 15:09

Opinia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotycząca programu naprawy finansów publicznych ministra finansów Grzegorza Kołodki nie zaskoczyła analityków. Wskazała ich zdaniem na wady i zalety, które wcześniej były już przez nich zgłaszane. Nowym elementem był jedynie nacisk na „jednogłośność” opinii.

„Trudno mówić o tym, że opinia Rady jest jakąś rewelacją. Wskazuje na kilka pozytywnych elementów programu, które są jednak w dużej fazie ogólności, nie wiadomo więc, co z nich zostanie. Szczegółowe rozwiązania są zaś niezbyt dobre” – powiedział Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. „Program jest po prostu niekompletny” – dodał.

Rada wyraża nadzieję, że nie jest to jeszcze ostateczna wersja programu, ale ta nadzieja nie będzie, zdaniem ekonomisty BZ WBK, przyświecała polityce pieniężnej.

„Wcale nie oznacza to, że nie będzie spodziewanych przez rynki obniżek stóp procentowych. Po prostu - polityka pieniężna sobie, a fiskalna sobie. Czyli nic się nie zmieni” – powiedział Reluga.

Nowym elementem w opublikowanej w czwartek opinii jest zaznaczenie, że jest to opinia wspólna wszystkich członków RPP, przyjęta jednogłośnie. Wcześniej bowiem poszczególni członkowie Rady wypowiadali się różnie np. odnośnie potencjalnego wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej, aby pomóc ministrowi finansów „domknąć” budżet w roku 2004.

„Niektórzy członkowie dawali do zrozumienia, że jest możliwe uwolnienie rezerwy rewaluacyjnej. A tutaj jest jednogłośne zatwierdzenie, że nie ma takiej opcji” – powiedział Reluga.

„Kluczem będzie druga wersja programu, w której powinno się znaleźć rozwiązanie problemu deficytu budżetowego” – powiedział Reluga.

To właśnie otwarta kwestia deficytu budżetowego budzi zasadnicze wątpliwości członków Rady. Zdaniem jej członków grozi to znacznym wzrostem fiskalizmu i nierównowagi sektora finansów publicznych.

Kołodko proponuje bowiem deficyt budżetowy w 2004 roku na poziomie 40 mld zł wobec 38,7 mld zł w tym roku, ale jednocześnie program wykazuje „lukę” w wysokości ok. 10 mld zł, nie pokrytą dochodami. Zdaniem członków RPP, deficyt może się okazać w 2004 roku nawet jeszcze większy niż 50 mld zł, jeśli szacunki dochodów budżetowych opartych na założeniu silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i znacznie lepszej ściągalności podatków okażą się nietrafne.

„To, co proponuje Kołodko, to przyspieszenie wzrostu poprzez ekspansję fiskalną” - powiedział Piotr Chwiejczak, ekonomista Banku Przemysłowo-Handlowego PBK. „Mocnych stron w programie jest bardzo niewiele. To jest jedynie krok w dobrą stronę, ale stoimy na przepaści (...) Opinia RPP jest ogólnie rzecz biorąc jak najbardziej trafna”– podsumował.

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: Opinia RPP o programie Kołodki zgodna z oczekiwaniami -analitycy