ISB: Orlen ma być liderem konsolidacji w regionie - MSP

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 30-08-2002, 16:11

Nowy program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego, przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa, przewiduje dla PKN Orlen m.in. rolę lidera konsolidacji rynków Europy Środkowowschodniej, dowiedziała się ISB nieoficjalnie w piątek. Program daje tym samym zielone światło dla połączenia PKN Orlen, którym kieruje Zbigniew Wróbel, z Rafinerią Gdańską. Jednakże decyzje o tym, czy nowy program zostanie przyjęty, zapadną dopiero po rozstrzygnięciu, czy MSP sprzeda w trwającym obecnie procesie prywatyzacyjnym 75% akcji RG konsorcjum Rotch Energy i rosyjskiego Łukoila.

Według informacji ISB, Komitet Stały Rady Ministrów może zająć się tym projektem w najbliższy czwartek.

ISB dowiedziało się tez nieoficjalnie, że PKN Orlen przygotował nową strategię rozwoju, w której zakłada się połączenie z RG, a potem przejęcie roli lidera konsolidacji w regionie.

"Im bardziej Orlen będzie bogaty w aktywa, tym łatwiejsza będzie jego rola w regionie" - powiedziało źródło ISB w piątek.

Mimo pozytywnej rekomendacji Nafty Polskiej dla projektu inwestycji Łukoila w RG, minister skarbu poprosił rząd o opinię, jaki wariant prywatyzacji RG jest najkorzystniejszy z punktu widzenia rynku naftowego w Polsce.

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek przedstawił Premierowi Leszkowi Millerowi pięć scenariuszy prywatyzacji RG, dowiedziała się ISB.

Według źródła ISB te pięć wariantów to: zakup RG przez Rotch Energy i Łukoil; debiut RG na warszawskiej giełdzie; zaangażowanie Rotcha i PKN Orlen; zaangażowanie samego PKN Orlen; zaangażowanie samego Łukoila.

Najmniej prawdopodobny jest scenariusz wejścia samego Łukoila, ponieważ oznaczałby on konieczność ogłoszenia kolejnego przetargu, a według ekspertów wartość RG jest coraz niższa.

Sporną kwestią jest także możliwość zakupu RG przez Rotcha i PKN Orlen, gdyż obecny program dla sektora naftowego nie przewiduje możliwości utworzenia jednego centrum produkcji i dystrybucji paliw w Polsce z obecnych dwóch, czyli RG i PKN Orlen. Samodzielne zaangażowanie PKN Orlen w RG także wymagałoby zmiany programu rządowego.

Prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel wielokrotnie opowiadał się za połączeniem PKN Orlen i RG.

W czwartek wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski powiedział, że nowy program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego jest elastyczny, dopuszcza różne warianty, w tym również istnienie jednego centrum produkcji i dystrybucji paliw w Polsce.

Według wcześniejszych wypowiedzi Kaczmarka decyzja, czy sprzedać udziały konsorcjum, w którym Rotch posiada 51% a Łukoil - 49%, ma zapaść w tym tygodniu. Rekomendację przygotuje Nafta Polska, zatwierdzi ją - po otrzymaniu niewiążącej opinii Rady Ministrów - minister skarbu.

Nafta Polska po raz drugi prowadzi proces prywatyzacji RG. Pierwsza próba sprzedaży w 1999 roku zakończyła się fiaskiem z powodu małego zainteresowania przetargiem.

W przypadku nie sfinalizowania transakcji z Rotchem i Łukoilem, obecnie obowiązujący program rządowy dopuszcza również ofertę publiczną RG, podobnie jak nowa wersja programu.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Orlen ma być liderem konsolidacji w regionie - MSP