ISB: PKN Orlen chce konsolidować rafinerie południowe

28-04-2003, 15:19

PKN Orlen jest zainteresowany konsolidacją rafinerii południowych i udziałem w prywatyzacji Petrobalticu i PGNIG, powiedział Janusz Wiśniewski, wiceprezes ds. rozwoju i produkcji PKN Orlen SA.

Ostatnio w prasie pojawiły się informacje, że ceną za zgodę Nafty Polskiej na udział w konsorcjum Rotch Energy - PKN Orlen w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej ma być zaangażowanie się PKN Orlen w restrukturyzację rafinerii południowych.

"Jesteśmy w stanie wziąć udział w konsolidacji części rafinerii obejmującej rafinerie w Czechowicach, Jaśle i Gorlicach" - powiedział Janusz Wiśniewski w wywiadzie dla 'Orlenexpress', magazynu wewnętrznego PKN Orlen.

"Wyraziliśmy nasze wstępne zainteresowanie, ale o konkretach możemy mówić dopiero po przeprowadzeniu due dilligence, czyli badania finansowego tych podmiotów" - dodał.

Wiśniewski powiedział, że w roli lidera tej konsolidacji PKN Orlen widzi "silną finansowo i organizacyjnie" Rafinerię Trzebinia, należącą do grupy kapitałowej koncernu.

Wiśniewski powiedział ponadto, że spółka czeka wraz z Rotchem na pozytywne dla niej rozstrzygniecie dotyczące prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. "Trwanie w sytuacji patowej jest niedobre dla wszystkich stron" - powiedział wiceprezes PKN Orlen.

PKN ORLEN CHCE UCZESTNICZYĆ W PRYWATYZACJI PETROBALTICU I CZĘŚCI WYDOBYWCZEJ PGNIG

PKN Orlen poszukuje możliwości dostępu do złóż ropy naftowej za pośrednictwem zagranicznych podmiotów, zajmujących się wydobyciem tego surowca. Dlatego też chce uczestniczyć w prywatyzacji Petrobalticu i części wydobywczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

"Ponieważ poszukujemy dostępu do złóż 'płynnego złota', chcemy także uczestniczyć w prywatyzacji Petrobalticu i części wydobywczej PGNiG." - powiedział Wiśniewski.

W tym kontekście wiceprezes podtrzymał zainteresowanie udziałem koncernu w prywatyzacji czeskiego Unipetrolu.

PKN ORLEN ANALIZUJE ZAANGAŻOWANIE W CHEMIĘ CIĘŻKĄ

Wiśniewski poinformował, że PKN Orlen rozpatruje ponadto projekty inwestycyjne dotyczące spółek krajowej branży chemicznej.

"W ramach budowania wartości spółki analizujemy warianty szerszej współpracy z podmiotami krajowej branży chemicznej, w tym także powiązań kapitałowych" - powiedział.

"Na ten temat prowadzone są wstępne rozmowy z kilkoma spółkami, w tym objętymi programem restrukturyzacji chemii ciężkiej" - dodał.

Według Wiśniewskiego, PKN Orlen analizuje projekty "kompatybilne z potrzebami koncernu w zakresie technologicznym, surowcowym, czy operacyjno-rynkowym". W kilku wariantach koncern analizuje powstanie spółek handlowych.

"Naszymi potencjalnymi partnerami mogą być: Firma Chemiczna "Dwory- Oświęcim", Zakłady Chemiczne "Rokita" w Brzegu Dolnym i Zakłady Azotowe w Kędzierzynie" - powiedział Wiśniewski.

"Odrębne relacje może zbudować nasza spółka zależna Anwil Włocławek, która jest zainteresowana rozwojem części przetwórczej polichlorku winylu, budową rynku zbytu PCW pod zwiększoną zdolność produkcyjną, którą osiągnie w 2005 roku" - dodał.

Według wiceprezesa, te relacje mogą mieć miejsce pomiędzy Anwilem a "Organiką Zachem" Bydgoszcz, Zakładami Azotowymi w Tarnowie i Gamratem Jasło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / <b>ISB</b>: PKN Orlen chce konsolidować rafinerie południowe