PAP: J.Hausner popiera utworzenie grupy wokół RG

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 16-05-2003, 15:00

Minister gospodarki opowiada się za grupą wokół RG

Minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner opowiada się za utworzeniem grupy kapitałowej wokół Rafinerii Gdańskiej.

"Poprzedni minister skarbu konsultował ze mną swoje propozycje. Ja opowiadałem się w tej rozmowie za takim wariantem, który przewiduje tworzenie wokół Rafinerii Gdańskiej grupy kapitałowej" - powiedział w piątek Hausner.

"Obecnie podtrzymuję tę opinię" - dodał.

Jego zdaniem, decyzje o prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej powinny zapaść jak najszybciej.

"Znane mi są trzy koncepcje prywatyzacji i restrukturyzacji przemysłu naftowego w Polsce. Nie do mnie należy podejmowanie decyzji. Jako minister gospodarki będę się starał, żeby decyzje zapadły jak najszybciej, bo z punktu widzenia resortu gospodarki niepodjęcie decyzji jest najgorszym wariantem, którego nie przewidujemy" - powiedział Hausner.

"Obecnie ta sprawa nie była ze mną konsultowana" - dodał.

Zdaniem ministra, koncepcja utworzenia wokół RG grupy kapitałowej będzie korzystna dla gospodarki, bo stworzy warunki konkurencji na rynku.

Ministerstwo Skarbu ma kilka możliwości: sprzedać RG starającemu się o 75 proc. jej akcji konsorcjum PKN Orlen i Rotch Energy, unieważnić przetarg i ogłosić nowy lub przeprowadzić ofertę publiczną, w której mógłby wziąć udział inwestor lub nie.

W czwartek źródło bliskie przetargu powiedziało PAP, że Nafta Polska rekomendowała resortowi skarbu anulowanie prowadzonego obecnie przetargu, w którym o kupno 75 proc. akcji gdańskiej spółki stara się konsorcjum Rotch Energy i PKN Orlen.

Rozmówca PAP powiedział, że NP rekomenduje powołanie grupy Lotos, w skład której, oprócz RG, weszłyby jeszcze rafinerie południowe i Petrobaltic, oraz wprowadzenie 51 proc. jej akcji na giełdę i sprzedaż do 35 proc. akcji inwestorowi, które mógłby objąć Łukoil.

Nafta Polska zaprzeczyła informacjom tego źródła, jednak inne źródła pośrednio potwierdziły, że NP proponuje Ministerstwu Skarbu Państwa odrzucenie oferty PKN i Rotch Energy.

Minister Skarbu Państwa powiedział w piątek, że wariant prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej nie został jeszcze wybrany i że

MSP decyzje ogłosi w połowie czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: J.Hausner popiera utworzenie grupy wokół RG