B3System idzie śladem maluchów

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Trwa szturm na giełdę niewielkich spółek informatycznych. Niemal jednocześnie z Procadem o pieniądze od inwestorów będzie się starać B3System (B3S). Warszawska firma zajmuje się sprzedażą systemów bezpieczeństwa teleinformatycznego. Sprzyja jej duży popyt na akcje małych spółek na rynku pierwotnym. Wyznaczyła widełki cenowe 3,2-4 zł.

Spółka prognozuje 770 tys. zł zysku netto na koniec 2006 r. oraz 1,02 mln zł na koniec 2007 r. W efekcie szacunkowa wartość wskaźnika P/E na 2007 r. dla przedziału cenowego wynosi 25,3-31,7. Przy średniej branżowej na 23,8 oczekiwania te wydają się wyśrubowane. Co prawda windowanie ceny nie przeszkadzało dotychczas debiutantom w uplasowaniu akcji, ale B3S mu- si brać pod uwagę pogorszenie koniunktury na giełdzie.

Giełdowy kandydat działa na rosnącym rynku oprogramowania i usług związanych z bezpieczeństwem informatycznym. Jest dystrybutorem produktów zachodnich firm. Trzech największych jego dostawców zapewnia ponad 30 proc. sprzedaży. Uzależnienie B3S jest więc znaczne. Jednak wynika to przede wszystkim z profilu działalności. Warszawska firma ma zyski, ale nie zachwyca osiąganymi marżami 2,2 proc. na poziomie operacyjnym i 1,5 proc. netto, choć to wartości typowe dla firm specjalizujących się w sprzedaży.

Profil działalności B3S jest zbliżony do Procadu. Obie spółki są w swoich niszach dystrybutorami o podobnych rozmiarach. Są dość wąsko wyspecjalizowane, ale mają szansę na rozwój, bo popyt na to, co oferują, rośnie. Obecna strategia B3S wskazuje, że dąży on do stopniowej zmiany profilu z dystrybutora cudzych produktów w kierunku firmy usługowej. W tym celu uruchamia centrum monitoringu. Temu ma posłużyć też część pieniędzy z emisji.

Firma chce uzyskać około 4 mln zł. Większość (3 mln zł) ma pójść na przejęcia. W prospekcie B3S informuje o negocjacjach z dwiema spółkami mającymi po 7 mln zł obrotów. Akwizycje z emisji mają zostać przeprowadzone w tym roku. Oprócz nowych akcji dotychczasowi udziałowcy chcą sprzedać 470 tys. starych walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu