Czytasz dzięki

BaFin: afera Wirecard to „akt masowego przestępstwa”

opublikowano: 02-07-2020, 15:34
aktualizacja: 02-07-2020, 16:33

Szef niemieckiego organu nadzoru finansowego określił skandal księgowy związany z fintechem Wirecard jako "akt przestępstwa o charakterze masowym”, informuje Reuters.

To zwykłe, staromodne zachowanie przestępcze, które podkopuje zaufanie do rynku i jego uczestników – stwierdził Felix Hufeld, prezydent BaFin.

W ubiegłym tygodniu niemiecka firma zajmująca się płatnościami złożyła wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego i ochronę wobec wierzycieli o wartości prawie 4 mld USD. 

Deutsche Bank, największa instytucja bankowa w Niemczech  rozważa wsparcie dla jednostki bankowej upadłego przedsiębiorstwa.

Jesteśmy zasadniczo przygotowani do udzielenia tego wsparcia w kontekście kontynuacji działalności biznesowej, jeśli taka pomoc stanie się konieczna -  powiedział Deutsche Bank.

W połowie czerwca głośno zrobiło się ponownie o Wirecard, w kontekście afery związanej ze zniknięciem potężnej kwoty z jej kont. Spółka zmuszona została do kolejnego przesunięcia terminu publikacji sprawozdania finansowego gdyż audytor Ernst & Young nie mógł znaleźć w jej księgach dowodów na istnienie deklarowanych 1,9 mld EUR. 

Skandal doprowadził już też do odejścia prezesa Markusa Brauna, posiadającego znaczne udziały w przedsiębiorstwie. Został on następnie aresztowany w związku z toczącym się dochodzeniem dotyczącym nieprawidłowości księgowych w spółce.

Nowe władze spółki twierdzą, że "zagubione" pieniądze prawdopodobnie nigdy nie istniały. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane