Bakalland: maksymalna cena akcji wynosi 6,30 zł

(Marek Druś)
09-11-2006, 15:12

Cena maksymalna akcji serii E Bakallandu wynosi 6,30 zł - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Bakalland zamierza środki z emisji przeznaczyć m.in. na przejęcie firmy Solger i rozmawia o akwizycji z kolejnymi spółkami.

Cena maksymalna akcji serii E Bakallandu wynosi 6,30 zł - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Bakalland zamierza środki z emisji przeznaczyć m.in. na przejęcie firmy Solger i rozmawia o akwizycji z kolejnymi spółkami.

"Z firmą Solger podpisaliśmy list intencyjny 20 września, chcemy przejąć 100 proc. udziałów tej spółki za 450 tys. zł. Rozmawiamy też z kolejnymi firmami i wkrótce poinformujemy o następnych przejęciach" - powiedział prezes Bakallandu Marian Owerko na konferencji.

Solger to firma handlująca artykułami spożywczymi takimi jak: ryż, kasza, groch, fasola, mak, soja, soczewica oraz płatki śniadaniowe. W 2005 roku miała 6,7 mln zł przychodów i 85 tys. zł straty netto. W I półroczu tego roku przychody wyniosły 3,9 mln zł, a zysk netto 120 tys. zł.

Bakalland zamierza, po przejęciu spółki, zasilić jej kapitał obrotowy.

"Około 2 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie kapitału obrotowego i inwestycje w majątek trwały Solger" - powiedział Mariusz Piskorski z DM Ipopema, oferującego akcje Bakallandu.

Według zarządu Bakalland, spółkę najbardziej interesują firmy działające w segmentach krajowego rynku suchej i zdrowej żywności, w tym producenci bakalii, kaszy, ryżu, przypraw, dżemów, warzyw konserwowych, nasion roślin strączkowych oraz płatków śniadaniowych.

Spółka zamierza przejmować firmy i ewentualnie zasilać je w kapitał obrotowy. Taka strategia ma pozwolić grupie zwiększyć przychody z 134,8 mln zł, osiągniętych w roku 2005/2006 (sprawozdanie pro forma), do 250-300 mln zł, w ciągu 2-3 lat. Celem spółki jest zdobycie 30-35 proc. udziału w rynku detalicznym bakalii w Polsce (obecnie ma 24 proc.).

Bakalland zaoferuje 2,5 mln akcji nowej emisji serii E oraz 2,8 mln już istniejących akcji serii A. w transzy inwestorów indywidualnych znajdzie się 1,1 mln akcji, a w transzy inwestorów instytucjonalnych 4,2 mln akcji.

24 listopada zostanie podana cena emisyjna oraz cena sprzedaży oferowanych przez Bakalland akcji.

Zapisy na akcje w obu transzach rozpoczną się 27 listopada i potrwają do 29 listopada 2006 roku. Subskrypcja zakończy się nie później niż 5 grudnia. Z kolei przydział akcji nastąpi nie później niż 12 grudnia.

W ofercie publicznej akcje będą sprzedawać również obecni właściciele. Najwięcej akcji sprzeda fundusz Beline Investments Limited, który obecnie ma bezpośrednio 12,6 proc. udziału w spółce oraz 10,4 proc. pośrednio, poprzez firmę Anvik Holdings. Po ofercie, bezpośredni udział funduszu w Bakalland spadnie do 2,21 proc.

Część akcji sprzedadzą osoby fizyczne, w tym zarząd spółki, jednak po ofercie, bezpośrednio i pośrednio poprzez Anvik Holdings będą one posiadać ponad 62 proc. udziałów w Bakalland.

Spółka chce przeznaczać część zysku na dywidendę, począwszy od roku 2007.

"W latach 2007 i 2008 w przypadku wypracowania przez spółkę zysku, zarząd zamierza wnioskować do walnego zgromadzenia o wypłatę dywidendy w wysokości od 20 proc. do 50 proc. wypracowanego zysku netto" - napisano w prospekcie.

Rok obrotowy w spółce Bakalland trwa od 1 lipca do 30 czerwca. Spółka do tej pory nie wypłacała dywidendy, zysk netto za rok zakończony 30 czerwca 2006 roku został przeznaczony na kapitał zapasowy.

Bakalland zastrzega, że zarząd może nie rekomendować wypłaty dywidendy, jeśli wystąpią potrzeby sfinansowania przejęć lub dokapitalizowania podmiotów z grupy.

Oferującym akcje Bakallandu jest Dom Maklerski Ipopema.

Bakalland jest liderem na rynku bakalii w Polsce ľ po przejęciu spółki Hordgal (w lipcu 2006 roku) udział firmy w rynku detalicznym bakalii zwiększył się z 21 do 24 proc.

W roku obrotowym 2005/2006 Bakalland osiągnął 124,7 mln zł przychodów, 7,4 mln zł zysku operacyjnego oraz 4,9 mln zł zysku netto.

Według prognozy spółki, w tym roku obrotowym grupa Bakalland ma osiągnąć 149,5 mln zł przychodów, 11 mln zł zysku operacyjnego oraz 7,65 mln zł zysku netto.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bakalland: maksymalna cena akcji wynosi 6,30 zł