Bakoma stawia na inwestycje

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 06-11-2000, 00:00

Bakoma stawia na inwestycje

Bakoma, jeden z czołowych producentów jogurtów, znajduje się w trakcie realizacji dużego programu inwestycyjnego. Dzięki niemu spółka ma powiększyć i zoptymalizować zdolności produkcyjne oraz dystrybucyjne. Chce także efektywniej pozyskiwać surowiec do produkcji.

W I półroczu 2000 nakłady inwestycyjne Bakomy wyniosły prawie 15 mln zł. Część wydatkowanych środków pochodziła z zysku netto, który w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniósł prawie 16,7 mln zł. Spółka posiłkowała się także kredytem. Dzięki tym wszystkim funduszom poniesione w I półroczu 2000 nakłady inwestycyjne na środki transportu oraz urządzenia informatyczne w regionalnych centrach dystrybucji mają poprawić skuteczność sprzedaży produktów Bakomy.

Również w II półroczu kontynuowanych jest szereg inwestycji. Do połowy przyszłego roku Bakoma chce wydać na ten cel 29,1 mln zł, z czego 5 mln zł ma przeznaczyć na ochronę środowiska. Duży nacisk położono na rozbudowę mleczarni, ukończenie wdrażania nowego systemu zarządzania oraz modernizację infrastruktury działu rolnego pod kątem ochrony środowiska.

Wszystkie inwestycje w spółce prowadzone są z myślą o dalszym rozwoju rynku artykułów spożywczych, a w szczególności galanterii mlecznej, która stanowi ponad 75 proc. ogólnych przychodów.

— Obecnie mamy do czynienia ze stopniowym przenikaniem do kraju modelu konsumpcji wysoko przetworzonych artykułów mlecznych obowiązującego w Europie Zachodniej. Jednak w porównaniu z unijnym rynkiem, konsumpcja tych produktów w Polsce jest nadal niska — ocenia jeden z analityków.

Stale rosnące zainteresowanie galanterią mleczną potwierdzają wyniki sprzedaży. W I półroczu 2000 ze sprzedaży tego asortymentu spółka uzyskała 141 mln zł, w 1999 roku — 119 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bakoma stawia na inwestycje