Balcerowicz laureatem nagrody Miltona Friedmana

PAP
opublikowano: 17-04-2014, 18:58

Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) prof. Leszek Balcerowicz został laureatem nagrody Miltona Friedmana za Promowanie Wolności (2014 Milton Friedman Prize for Advancing Liberty) - poinformował FOR w czwartek w komunikacie.

Zobacz więcej

fot. Puls Bizensu

Nagrodę przyznaje co dwa lata amerykański think tank Cato Institue. W komunikacie Instytutu wskazano, że prof. Leszek Balcerowicz jest powszechnie znany dzięki roli, jaką odegrał w transformacji gospodarczej w Polsce.

"Wkład Leszka Balcerowicza w rozwój wolnego rynku w Europie Wschodniej jest nie do przecenienia" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny Cato Institute John Allison. "Polska stała się wzorem dla innych krajów, jak przechodzić od socjalizmu do gospodarki opartej na indywidualnej odpowiedzialności i praworządności" – dodał.

Leszek Balcerowicz był w latach 2001-2007 prezesem Narodowego Banku Polskiego, w latach 1989 - 1991 był ministrem finansów i wicepremierem w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Szefował resortowi finansów także w latach 1997-2000. Jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktorem honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych, został wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

W 2007 r. założył fundację FOR, której celem jest m.in. "zmiana świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym" oraz zwiększenie obywatelskie zaangażowania w polskim społeczeństwie na rzecz propozycji, które sprzyjają szybkiemu i stabilnemu rozwojowi kraju.

Balcerowicz jest autorem książek i wielu publikacji naukowych. W ostatniej książce pod jego redakcją pt. "Odkrywając wolność" można znaleźć m.in. esej Miltona Friedmana.

Cato Institute jest amerykańskim think tankiem założonym w 1977 roku. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących polityki gospodarczej, wolności jednostki, ograniczonego państwa, wolnego rynku i pokoju. Jest organizacją pozarządową niezwiązaną z żadną partią polityczną. Od 2002 r. co dwa lata Instytut przyznaje Nagrodę Miltona Friedmana za Promowanie Wolności.

Milton Friedman (1912-2006), syn żydowskich imigrantów, obok Keynesa był najsłynniejszym i jednym z najbardziej wpływowych ekonomistów XX w. Jest uważany za ojca monetaryzmu oraz czołowego reprezentanta tzw. szkoły chicagowskiej. Był laureatem Nagrody Nobla w 1976 r. w dziedzinie ekonomii. Ze względu na wkład w teorię ekonomii oraz działalność publiczną jego nazwisko jest utożsamiane z walką o wolności osobiste i ograniczenie roli rządu w społeczeństwie. Publikacje Friedmana były inspiracją przy wolnościowych przemianach w wielu krajach świata, w tym Polski. Friedman uważał, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze, lecz ciągle trzeba o nią zabiegać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy