Bałkany przyciągają inwestorów zagranicznych

Agnieszka Janas
opublikowano: 07-03-2006, 00:00

Rynki bałkańskich kandydatów do UE kuszą deweloperów olbrzymim popytem na nowoczesne obiekty.

Optymistyczne plany rządów Bułgarii i Rumunii zakładają, że 1 stycznia 2007 r. kraje te staną się częścią Unii Europejskiej. I choć sama Wspólnota ma pewne zastrzeżenia co do stopnia ich przygotowania do integracji i możliwe jest powtórzenie scenariusza z terminem polskiej akcesji, kraje te zaczyna się traktować jak atrakcyjne miejsce lokowania kapitału.

— Inwestorzy instytucjonalni i międzynarodowe korporacje postrzegają ryzyko ekonomiczne i polityczne w Bułgarii i Rumunii jako dużo mniejsze, właśnie z powodu ich przyszłej akcesji do UE. Doświadczenia inwestorów z Europy Środkowej pomagają w podejmowaniu szybkich decyzji w tych krajach. Myślę, że Rumunia wyprzedza państwa znajdujące się na Bałkanach pod względem atrakcyjności ekonomicznej i wielkości rynku. Bułgaria zaś jest atrakcyjna dla inwestowania w nieruchomości rezydencjalne — mówi Mathieu Giguere, szef biur stowarzyszonych w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W H&B).

Rezydencje i mieszkania

Z raportów opublikowanych przez agencję nieruchomości Colliers International wynika, że jedną z najbardziej chłonnych branż deweloperskich w tych dwóch państwach jest budownictwo mieszkaniowe. W Bukareszcie, mieście porównywalnym z Warszawą, oddaje się do użytku około 5 tys. lokali mieszkalnych rocznie. Wyliczono jednak, że minimalne zapotrzebowanie wynosi obecnie 20 tys. lokali. To sprawia, że są one drogie i budowane głównie w segmencie średnim i wyższym. Przeciętna cena sprzedaży 1 mkw. wynosi od 1 do 3 tys. EUR. Analitycy spodziewają się, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy ceny będą rosły w tempie 10-15 proc. rocznie. W bułgarskiej stolicy realizuje się w tej chwili 30 inwestycji, które w ciągu 2-3 lat dostarczą na rynek 5 tys. mieszkań. Cena zależy od lokalizacji i standardu mieszkania, a waha się od 500 do 2 tys. EUR za 1 mkw. Zdaniem specjalistów, ze względu na to, że buduje się głównie wysokiej klasy apartamenty, może nastąpić nasycenie i stabilizacja cen. Wzrosnąć mogą ceny w lokalach ze średniej półki.

Wielkie szanse

Mieszkania i rezydencje to niewątpliwie dobra inwestycja. Jednak zdaniem Mathieu Giguere, są dziedziny, które niosą ze sobą jeszcze większe nadzieje na profity.

— Wydaje mi się, że najważniejsza w Rumunii i Bułgarii jest obecnie branża handlowa. W stolicach tych krajów przybyło także kilka obiektów biurowych. To nie wszystko. W Rumunii powstają obiekty magazynowo-logistyczne, co jest efektem rozmiarów tamtejszej gospodarki i sukcesu tego kraju jako lokalizacji centrów outsourcingowych — wymienia przedstawiciel C&W H&B.

Braki występujące w różnych segmentach nowoczesnej powierzchni handlowej chcą wykorzystać także polscy deweloperzy. Jednym z pionierów jest Globe Trade Centre, który angażuje się w Bukareszcie w projekty biurowe, mieszkaniowe i handlowe.

— Do 2008 r. zainwestujemy w stolicy Rumunii około 280 mln EUR. Interesuje nas także realizacja centrów handlowych w mniejszych miastach tego kraju — mówi Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC.

Mathieu Giguere podziela ten optymizm i ocenia, że krajowi deweloperzy i inwestorzy mogą być konkurencją dla międzynarodowych instytucji na tym terenie.

Czy jednak inwestowanie w tych krajach nie przyniesie uszczerbku w poziomie wydatków przeznaczonych na polski rynek?

— Będziemy starali się wyrównać poziom zaangażowania we wszystkich krajach. To oznacza zmniejszenie udziału wydatków ponoszonych w Polsce, gdzie realizowaliśmy dotychczas około 90 proc. inwestycji, ale realizujemy tu 10 projektów — tłumaczy Mariusz Kozłowski.

Strat poniesionych przez Polskę nie obawia się przedstawiciel C&W H&B.

— Myślę, że produkcja może stopniowo przenosić się do Rumunii, jednak Polska powinna skorzystać na rozwoju tego regionu poprzez pozyskanie nowych rynków zbytu dla handlowców czy firm produkcyjnych. Skorzystają także deweloperzy, którzy pierwsi pojawią się na tych rynkach — podkreśla Mathieu Giguere.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Bałkany przyciągają inwestorów zagranicznych