Bank centralny Argentyny podniósł stopę do 45 proc.

opublikowano: 13-08-2018, 19:20

Bank centralny Argentyny niespodziewanie podwyższył stopę o 500 pkt. bazowych do 45 proc. Zobowiązał się utrzymać ją przynajmniej do października.

Podwyżka stopy 7-dniowej Leliq to reakcja na szybkie słabnięcie argentyńskiego peso, które w poniedziałek zanotowało rekordowy kurs wobec dolara amerykańskiego. To już czwarta niespodziewana podwyżka stopy przez bank centralny Argentyny w tymn roku. Peso osłabło w tym roku o ponad 35 proc., przegrywając pod tym względem jedynie z turecką lirą.

Peso argentyńskie
Zobacz więcej

Peso argentyńskie fot. Bloomberg

Wyprzedaż aktywów argentyńskich rozpoczęła się w kwietniu, co zmusiło rząd do wystąpienia do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o udostępnienie 50 mld USD kredytu. To nie zapobiegnie jednak recesji argentyńskiej gospodarki w tym roku.

Oprócz podwyżki stopy do 45 proc. bank centralny zapowiedział w poniedziałek, że będzie stopniowo eliminował posiadany zapas krótkoterminowych papierów dłużnych.

Po decyzji banku centralnego za dolara trzeba płacić 29,9939 peso. Wcześniej w poniedziałek jego kurs dochodził do 30,1 peso.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu