Bank Handlowy nie osiągnie poziomu 20 proc. ROE w 2008 r.

ISB
opublikowano: 05-11-2008, 15:22

Bank Handlowy spodziewa się, że nie uda mu  się osiągnąć zwrotu z kapitału (ROE) na poziomie 20% na koniec tego roku. Priorytetem dla banku w kolejnych kwartałach będzie utrzymanie wysokiej bazy kapitałowej i płynności oraz dalsza dyscyplina kosztowa, poinformował w środę prezes Sławomir Sikora.

"Jeszcze w trzecim kwartale miałem nadzieję, że poprawa wyniku z działalności skarbcowej i utrzymanie wzrostów w innych obszarach pozwoli nam osiągnąć 20% ROE na koniec roku. Jednak w tym roku takiego poziomu zwrotu z kapitału nie osiągniemy"- powiedział Sikora podczas konferencji prasowej. Po trzech kwartałach zwrot z kapitałów wyniósł 17,4% wobec 14,9% rok wcześniej.

Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) spadł do 56% wobec 61% na koniec III kw. 2007 r. "Ten wskaźnik spełnia założenia strategiczne, czyli dochodzenie do poziomu 50%"- powiedział prezes.

W sierpniu bank podtrzymał plan osiągnięcia ROE na poziomie 20% w tym roku i obniżenia C/I poniżej poziomu 50% w 2010 roku.

Sikora powiedział, że w związku z wydarzeniami na światowych rynkach, najważniejszym celem banku będzie utrzymanie wysokich wskaźników płynności oraz solidnej bazy kapitałowej. Dodał, że spodziewa się, iż zawirowania na rynku finansowym potrwają znacznie dłużej, niż jeden, dwa kwartały.

"Priorytetem dla banku w 2009 roku będzie zapewnienie bezpiecznego poziomu kapitałów i płynności oraz utrzymanie dyscypliny kosztowej. W tym otoczeniu rynkowym oczywisty będzie przegląd modelu biznesu banku" - powiedział prezes.

Koszty banku spadły o 2% r/r do 367 mln zł w III kw. Przychody zwiększyły się o 8% do 661 mln zł.

W trzecim kwartale zysk netto wyniósł 216 mln zł i był o 21% wyższy niż rok wcześniej. Największy wpływ na zysk miał wynik na działalności skarbcowej, który wyniósł 69 mln zł i był wyższy o 73% r/r.

Wynik z odsetek wzrósł o 9% r/r do 28 mln zł dzięki wyższym przychodom od kredytów oraz przychodów odsetkowych z kart kredytowych. Wynik z prowizji spadł o 22% do 41 mln zł w związku ze spadkiem sprzedaży produktów inwestycyjnych, gorszego wyniku z działalności maklerskiej oraz usług powierniczych. Wartość odpisów netto wyniosła 12 mln zł.

Wartość depozytów wyniosła 19,82 mld zł na koniec września i od początku roku pozostała na niezmienionym poziomie. Depozyty terminowe klientów korporacyjnych spadły o 5% do 9,07 mld zł, a klientów detalicznych wzrosły o 9% od początku roku do 2,45 mld zł.

Liczba kart kredytowych wzrosła od czerwca do września o 74 tys. do 972 tys. (wzrost o 26% r/r).

Portfel kredytowy wyniósł 14,07 mld zł na koniec września i wzrósł o 12% od początku roku. Portfel kredytów klientów korporacyjnych wyniósł 8,68 mld zł, a klientów detalicznych 5,4 mld zł i wzrósł odpowiednio o 12% i 14% od początku roku. Portfel pożyczek gotówkowych wyniósł 2,88 mld zł, co oznacza wzrost o 18%.

Wskaźnik kredyty/depozyty wyniósł 71% na koniec września i w ciągu trzech kwartałów wzrósł o 8 pkt proc.

Wartość aktywów obniżyła się o 5% w skali roku do 37,1 mld zł na koniec września. Współczynnik wypłacalności sięgnął 12,3%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu