Bank Handlowy odkupi obligacje Lehman Brothers

DI
opublikowano: 25-01-2010, 00:00

Zarząd Banku Handlowego podjął w piątek zaskakującą decyzję. Poinformował w komunikacie giełdowym, że zwróci się do swoich klientów, którym dwa lata temu sprzedał trefne obligacje amerykańskiego Lehman Brothers, i zaoferuje im rekompensatę.

Przypomnijmy, że w 2008 roku ponad 200 osób kupiło od banku papiery amerykańskiego giganta finansowego za 15 mln dolarów. Obligacje miały wysoki rating i były oferowane jako bezpieczna alternatywa dla bankowych lokat. Jesienią 2008 r. okazało się jednak, że Lehman zbankrutował, a obligacje nie mają żadnej wartości.

"Oferta przewiduje kupno wspomnianych obligacji przez Bank Handlowy lub inny podmiot z jego grupy kapitałowej za kwotę stanowiącą 60 proc. początkowej wartości inwestycji w danej walucie" — deklaruje Handlowy.

Co na to klienci banku? Interesy kilkunastu poszkodowanych osób reprezentowała kancelaria prawna Grynhoff Woźny Maliński. Uważa ona, że propozycja Banku Handlowego jest krokiem w dobrym kierunku, jednak niekoniecznie stanowi w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie.

"Należy pamiętać, że klienci Banku Handlowego, którzy kupili za jego pośrednictwem obligacje Lehman Brothers, przyjmując propozycję banku, stracą 40 proc. zainwestowanych oszczędności oraz ewentualne korzyści. A wielu z nich — opierając się n przedstawionych przez przedstawicieli banku informacjach — lokowało pieniądze w obligacje prezentowane im jako produkty o niskim ryzyku" — czytamy w wydanym komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane