Bank Handlowy przedstawił strategię na lata 2022-2024

opublikowano: 03-12-2021, 15:41

Strategia Banku Handlowego na trzy najbliższe lata zakłada wzrost ROE do ponad 12 proc. i wypłatę dywidendy w wysokości co najmniej 75 proc. zysku netto.

Ponieważ Citigroup, główny akcjonariusz Banku Handlowego, wciąż nie podjął wiążącej decyzji co do transakcji sprzedaży detalicznej części polskiego biznesu, to w strategii założono, że działalność opierać się będzie na dwóch filarach.

W segmencie bankowości instytucjonalnej strategia przewiduje koncentrację na tych obszarach, gdzie istnieje istotna przewaga konkurencyjna banku, ze szczególnym uwzględnieniem polskich firm działających lub planujących działalność na rynkach zagranicznych, jak i międzynarodowych korporacji inwestujących w Polsce.

“Strategia opiera się na inicjatywach mających na celu wzrost przychodów z działalności klientowskiej, w tym między innymi: udział w transakcjach klientów z zakresu bankowości inwestycyjnej, akwizycja nowych klientów w segmencie bankowości przedsiębiorstw, utrzymanie pozycji lidera w segmencie firm globalnych, czy koncentracja na dostarczeniu najlepszych rozwiązań klientom z segmentu Digital. Istotnym komponentem strategii będzie także wspieranie klientów w podejmowaniu inicjatyw z zakresu transformacji w obszarach Environmental, Social, Governance (ESG)” - głosi strategia.

W segmenci bankowości detalicznej strategia zakłada działania mające na celu jak najszybsze przywrócenie rentowności tego segmentu.

“W szczególności bank będzie skupiał się na dostosowaniu oferty Wealth Management do oczekiwań klientów oraz utrzymaniu pozycji lidera kart kredytowych, a także utrzymaniu najwyższej jakości obsługi klientów we wszystkich kanałach i segmentach” - dodano.

W horyzoncie strategii założono wzrost przychodów klientowskich o 9 proc. średniorocznie, zwrot na kapitale (ROE) powyżej 12 proc. (w 2020 r. było to 2,4 proc.), utrzymanie dyscypliny kosztowej (wskaźnik C/I 50 proc., w 2020 r. 59 proc.), wzrost aktywów klientowskich na poziomie 6 proc. średniorocznie w okresie 3 lat oraz kontynuacja wypłaty dywidendy w wysokości minimum 75 proc. zysku netto, pod warunkiem uzyskania zgody regulatora.

W 2021 r. bank po roku przerwy wypłacił dywidendę w wysokości 1,2 zł na akcję. Trafił na nią niemały zysk za 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane